fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Co z planem pobierania opłat za odbiór i dowóz pasażerów na lotnisku w Dublinie?

Lotnisko DDA obiecuje lato bez chaosu i rezygnuje z planu pobierania opłat za odbiór i dowóz pasażerów.

 

Zatrudniana też setki dodatkowych pracowników i podnosi wynagrodzenie do 22 euro za godzinę. Ma to zapobiec chaosowi, jakiego byliśmy świadkami zeszłego lata w godzinach szczytu.

W tym roku zatrudniono 500 nowych pracowników, a obecnie na lotnisku pracuje ponad 850 pracowników.

Szefowie lotniska w Dublinie są pewni, że podróżni będą mogli bezproblemowo korzystać z niego tego lata.

Wycofano się  też z planu wprowadzenia  opłaty za odbiór lub dowóz pasażerów, pomimo ubiegania się o pozwolenie na takowe.

 

W zeszłym roku podróżujący samolotem musieli czekać godzinami, aby przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, a kolejki stały poza budynkami głównych terminali.

Dyrektor naczelny DAA (zarząd lotniska w Dublinie), Kenny Jacobs, stanął przed komisją ds. transportu Oireachtas, aby omówić problemy z przepustowością lotniska i powiedział, że teraz władze są lepiej przygotowane na szczyt wakacyjnych miesięcy.

Zaznaczył   też, jaki lotnisko DDA ma ogromny wpływ na gospodarkę.

Powiedział: „Około 116 000 irlandzkich miejsc pracy jest generowanych przez lotnisko w Dublinie i około 10 000 miejsc pracy kreuje lotnisko w Cork.

 

„Odpowiadamy za ponad 5 miliardów euro wynagrodzenia w irlandzkiej gospodarce. Wnosimy wkład ekonomiczny w wysokości 9,6 miliarda euro w Dublinie i kolejny miliard euro w Cork. Każdego roku wydajemy około 227 milionów euro na zakupy od irlandzkich dostawców.”

„Mamy 190 miejsc docelowych, więcej niż kiedykolwiek, i 44 linie lotnicze w nadchodzącym lecie.

„Niedawno dodaliśmy Montreal i Vancouver jako trasy przywracane po Covid-19, co jest ekscytującą wiadomością.

 

„Każdego tygodnia odbywa się 1400 lotów do 30 europejskich miast i 180 lotów tygodniowo do USA.

„Dublin jest obecnie piątym najlepiej połączonym hubem transatlantyckim w Europie. Mamy około 600 lotów dziennie – około 300 przylotów i 300 odlotów – i więcej w terminalu 1 niż w terminalu 2”.

Szef lotniska obiecał, że w tym roku sytuacja na lotnisku ulegnie poprawie. Powiedział: „Dla mnie prawdziwymi bohaterami na lotnisku w Dublinie są pracownicy operacyjni i pracownicy bramek bezpieczeństwa,  którzy naprawdę osiągnęli bardzo dobre wyniki.

 

„Dobre samopoczucie pasażerów, w tym czas, który, co najważniejsze, spędza się na przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, jest i nadal będzie głównym celem.

„Od lata 2022 czas oczekiwania w kolejkach są stabilne od lata 2022 roku.

„Maj 2023 r.,  to nasz najbardziej pracowity miesiąc w historii lotniska w Dublinie.

„Mieliśmy 3,05 miliona pasażerów, z których 95% przemieszczało się przez lotnisko w Dublinie w czasie krótszym niż 20 minut.  Cieszę się, że mogę to powiedzieć.

Zasadniczo największą rzeczą, która irytowała ludzi w zeszłym roku, był niepokój, który powstał w związku z tym, ile czasu zajmie im przejście przez bramki bezpieczeństwa.

Około 95% pasażerów przeszło w maju 2023 r. w czasie krótszym niż 20 minut, a 99,5% pasażerów od początku roku przeszło przez kontrolę bezpieczeństwa w mniej niż 30 minut.”

Rzeczniczka  Fine Gael, senator Regina Doherty, z zadowoleniem przyjęła obietnicę pana Jacobsa, że ​​zrezygnuje z opłat za dojazd na lotnisko.

Powiedziała: „Głośno sprzeciwiałam się wprowadzwniu opłat za dojazd na lotnisko, odkąd po raz pierwszy złożono wniosek o pozwolenie na tę operację, w 2021 roku.

„Karanie kierowców bez zapewnienia realnej alternatywnej usługi transportowej byłoby całkowicie bezsensowne, a także nieuzasadnione.

„Jak wielokrotnie powtarzałam, chociaż istnieją plany ewentualnej poprawy, nasze usługi autobusowe nie są na najwyższym poziomie i wciąż czekamy na MetroLink.

Zawsze było to postrzegane takim rozwiązaniem, jakim było: wyłudzaniem pieniędzy i ucieczką od zajmowania się prawdziwymi problemami związanymi z łącznością transportową i radzeniem sobie z zatorami.

Dlatego z przyjemnością informuję, że pan Jacobs potwierdził mi – w protokole – że pomimo posiadania pozwolenia na to rozwiązanie, DAA absolutnie nie planuje wprowadzenia opłat za dojazd pasażerów w czasie jego kadencji jako dyrektora generalnego.

„Pan Jacobs ma jeszcze sześć lat pracy; co daje władzom znaczne okno na planowanie z wyprzedzeniem.

Zdążymy zapewnić rozwiązanie problemów związanych z brakiem połączeń z lotniskiem w Dublinie z niektórych regionów, zatorami komunikacyjnymi oraz częstotliwością i niezawodnością usług.

„Cieszę się, że w końcu DAA dało nam jasność i że zwyciężył zdrowy rozsądek”.

 

 

 

 

ŹródłoIrish Mirror

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły