fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Od sierpnia dostęp do bezpłatnej opieki GP bedzie stopniowo rozszerzany

 

 

Od sierpnia bezpłatna opieka lekarza pierwszego kontaktu ma zostać rozszerzona na około 78 000 dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat. Jednocześnie, w ramach ogłoszonej dziś nowej umowy o wartości 130 milionów euro opieka lekarska będzie stopniowo rozszerzana na około 430 000 osób. Dotyczy to tych, których zarobki nie przekraczają średniego dochodu gospodarstwa domowego. Średni dochód gospodarstwa domowego w zeszłym roku wyniósł 46 999 euro.

Wnioski o karty GP dla dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat zostaną otwarte 11 sierpnia. Wprowadzenie kart GP dla osób zarabiających do średniego dochodu gospodarstwa domowego rozpocznie się 11 września. Pierwszą grupą która będzie się kwalifikowała to osoby mieszkające samotnie.

Zmiana ta wynika z nowej umowy uzgodnionej między Irlandzką Organizacją Medyczną (IMO) a rządem po kilkumiesięcznych rozmowach. Minister zdrowia określił zgodę Rady Ministrów na rozszerzenie bezpłatnej opieki GP na dzieci „jako największą ekspansję bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego w historii państwa”. Przemawiając w programie Drivetime RTÉ, Stephen Donnelly powiedział: „Mamy w kraju ludzi, którzy odkładają pójście do lekarza lub, co jeszcze bardziej rażące, czują, że nie mogą zabrać dziecka do lekarza, ponieważ po prostu nie mają tych 50- 60 euro.

Planowane przedłużenie bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego dla dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat ogłoszono w budżecie na 2021 r. Zostało jednak opóźnione z powodu negocjacji z lekarzami, którzy wyrazili obawy co do ich zdolności do podjęcia dodatkowej pracy.

W czerwcu 2020 r. opublikowano przepisy przewidujące rozszerzenie bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego na sześciolatki i siedmiolatki.

Będzie to obejmować znaczną pomoc finansową na zatrzymanie i rekrutację pielęgniarek praktykujących oraz inne wsparcie dla praktyki ogólnej.  Poszczególni lekarze pierwszego kontaktu będą decydować, czy chcą przyjąć dodatkowych pacjentów. Minister Donnelly powiedział również, że liczba lekarzy pierwszego kontaktu w kraju wzrośnie w najbliższych latach o około 1000. „Obecnie w kraju jest około 3500 lekarzy pierwszego kontaktu” – powiedział. „W ciągu najbliższych trzech lat zwiększymy liczbę do około 4500.

Osoby posiadające wyłącznie karty GP muszą nadal płacić za swoje leki. Lekarz rodzinny z Clare, dr Yvonne Williams, powiedziała, że przedłużenie będzie dodatkowo obciążać zdolność lekarzy rodzinnych do umawiania wizyt ludziom, kiedy ich potrzebują. Przemawiając w programie RTE Today, powiedziała, że obecnie w praktyce ogólnej panuje „ogromny kryzys”. Przyznała, że nie ma wystarczającej liczby  pielęgniarek, lekarzy rodzinnych, starzeje się populacja, a ludzie żyją znacznie dłużej z bardzo skomplikowanymi problemami zdrowotnymi i często potrzebują dużo czasu ze swoim lekarzem rodzinnym.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły