fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Kampania na rzecz wprowadzenia wyższej stawki emerytalnej

Rozpoczęta nowa kampania wzywa rząd do wypełnienia zobowiązania do wprowadzenia stawki emerytury państwowej w wysokości 34% średnich zarobków.

„Kampania obietnicy emerytury” obejmuje takie grupy jak: SIPTU, Krajową Radę Kobiet, Age Action, Active Retirement Ireland oraz członków Parlamentu Seniorów.

Grupy te twierdzą, że stawka emerytury państwowej w wysokości 34% średnich zarobków oznaczałaby wzrost świadczenia o 53 euro tygodniowo. Kampania wzywa rząd do podjęcia działań w celu rozwiązania problemu dużej liczby osób doświadczających ubóstwa emerytalnego w Irlandii.

„Dziesiątki tysięcy starszych osób nie są w stanie opłacić rachunków ani pozwolić sobie na zaspokojenie podstawowych potrzeb”. Tak uważa zastępca sekretarza generalnego SIPTU, Ethel Buckley.

„To jest nie do przyjęcia w kraju tak bogatym jak Irlandia, a SIPTU nie zniesie takiej niesprawiedliwości” – dodaje.

Państwowy system emerytalny

Dyrektor Krajowej Rady Kobiet, Orla O’Connor, powiedziała, że państwowy system emerytalny ma kluczowe znaczenie dla kobiet, które są od niego bardziej uzależnione.

„Kobiety są narażone na głębokie nierówności i dyskryminację w naszym systemie emerytalnym. Są one bardziej skłonne do zapewniania bezpłatnej opieki i wykonywania nisko płatnych, niepełnych etatów i niepewnych prac. Wiele z nich nie ma emerytury pracowniczej ani dostępu do programów emerytalnych” – powiedziała pani O’Connor.

Starszy specjalista ds. spraw publicznych i polityki w Age Action, Nat O’Connor, powiedział, że osobom starszym trudniej jest związać koniec z końcem.

„Większość starszych osób jest oszczędna w wydatkach i korzysta z własnych zasobów przed zwróceniem się o pomoc państwa. Wielu niestety mówi nam, że nie stać ich już na podstawowe rzeczy” – powiedział O’Connor.

Dyrektor generalny irlandzkiego parlamentu seniorów, Sue Shaw, powiedziała, że niektórzy starsi ludzie boją się skarżyć na swoją sytuację. Niestety gdzieś po drodze odebrali wiadomość, że „ubóstwo” jest ich własną winą i czymś, czego powinni się wstydzić.

„Odpowiednia bezpieczna emerytura pomogłaby rozwiązać niektóre z tych problemów” – powiedziała Shaw.

Dyrektor generalny Active Retirement Ireland, Maureen Kavanagh, powiedziała, że nadszedł czas, aby rząd wywiązał się ze swojego zobowiązania dotyczącego emerytury państwowej.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły