fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

AIB ogłasza wzrost stóp procentowych kredytów hipotecznych

Bank  przedstawił dwa nowe produkty oszczędnościowe i utrzymuje, że nie zmieni oprocentowania zielonych kredytów hipotecznych dla energooszczędnych domów.

Allied Irish Banks (AIB) po raz kolejny podnosi stopy procentowe kredytu hipotecznego o pół punktu procentowego. Będzie to dotyczyć zarówno kredytów z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym udzielonych przez ten bank oraz jego oddziały: EBS i Haven.

Minister finansów Michael McGrath powiedział w czwartek reporterom, że wciąż nie zdecydował, kiedy zniesie limit wynagrodzeń kadr, który wynosi 500 000 euro. Oczekiwano, że zrobi to, gdy udziały państwa spadną poniżej 50%.

– Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, jaki poziom jest odpowiedni” – powiedział. – Będę dalej przyglądał się tej sprawie, ale w tej chwili nie mam w planach wprowadzania zmian”.

Stopy procentowe zwiększą się o 0,46 punktu procentowego. To już kolejna podwyżka ogłoszona przez AIB i połączonym z nim Haven – pierwsza miała miejsce w lutym i wyniosła pół punktu procentowego. W kwietniu spółki AIB – EBS i Haven – ogłosiły dodatkową podwyżkę o 0,35 punku procentowego dla niektórych hipotek ze zmiennym oprocentowaniem.

Decyzję ogłoszono dwa dni po tym, jak rząd sprzedał na rynku 5% udziałów AIB, zmniejszając swoje udziały do 46,9%. Oznacza to, że większość udziałów przypada osobom prywatnym, co nie zdarzyło się, odkąd dofinansowano go w celu ratowania przed kryzysem.

Podwyższenie stóp procentowych

AIB ogłosiło w czwartek, że stopy procentowe zielonych kredytów hipotecznych zaciągniętych w AIB, EBS, Haven ze stałym oprocentowaniem nie ulegną zmianie. Takie kredyty są dostępne na budynki, których klasa energetyczna to B3 lub wyższa.

“To oznacza, że zielone kredyty hipoteczne są teraz tańsze o nawet 1,35 [punktu procentowego] niż te standardowe. Dzięki temu klienci mogą oszczędzić na kosztach energii oraz hipoteki i pomagać środowisku” – napisała grupa AIB.

Stałe oprocentowanie kredytów zaciągniętych w AIB, EBS i Haven wzrosła o 0,15-0,7 punktu procentowego. Zmienne oprocentowanie kredytów zaciągniętych w AIB i Haven wzrosło o 0,65 punktu procentowego – z 3,5% do 4,15%. Zmienne oprocentowanie kredytów z EBS wzrosło o 0,45 punktu procentowego – z 3,7% do 4,15%.

Nowe stałe oprocentowanie będą obejmować obecnych klientów, którzy rozpoczęli nowy okres stałego oprocentowania od 30 czerwca. Zmiany te sprawiły, że trzyletnia stała rata AIB, której stosunek wartości kredytu do wartości zabezpieczenia wynosi ponad 80%, wzrosła z 4,2% do 4,8%. Pięcioletnia stopa procentowa wzrosła z 4,3% do 5%. Dziesięcioletnia stopa procentowa wzrosła z 4,65% do 5,3%.

AIB ogłosił, że klienci, którzy zaciągną nowy kredyt hipoteczny do 28 lipca, będą mogli skorzystać z poprzedniego stałego oprocentowania. Bank ogłosił także, że wystosuje pismo do klientów z kredytem hipotecznym ze zmiennym oprocentowaniem. Potwierdzi ono wzrost stop procentowych od sierpnia. Natomiast dla klientów z kredytem hipotecznym typu tracker połączonym z oprocentowaniem ECB nie będzie żadnych zmian.

Nowe produkty oszczędnościowe

Grupa ogłosiła także, że oferta cashbacków dla usług EBS i Haven zostanie przedłużona. Cashbacki EBS 3% zwrotu w gotówce oraz Haven 5000 euro miały wygasnąć wraz z końcem tego roku. Zostały przedłużone o rok – do końca 2024 r.

AIB wprowadził również dwie nowe usługi depozytów na czas określony. Są dostępne od piątku 30 czerwca. W kolejnych tygodniach mają być dostępne w aplikacji mobilnej AIB. Nowe oferty są skierowane do klientów indywidualnych i biznesowych i obejmują dwuletni stały okres z oprocentowaniem w skali roku wynoszącym 2% oraz sześciomiesięczny stały okres z oprocentowaniem 0,75%.

Te nowe oferty oszczędnościowe są wynikiem podwyżek stóp procentowych innych produktów, które wprowadzono wcześniej w tym miesiącu. Standardowe produkty oszczędnościowe AIB urosły do 2%. Roczną stopę depozytów terminowych podniesiono do 1,5%.

AIB ogłosiło podniesienie stóp procentowych, gdy Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe do 4% od lipca ubiegłego roku.

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły