fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Wzrosła liczba osób zalegających z płatnościami za gaz

Taoiseach powiedział, że jest bardzo zaniepokojony słysząc, że ponad 23% ludzi zalega z rachunkami za gaz.

Liczba krajowych odbiorców gazu zalegających z płatnościami wzrosła z 20% do 23% w I kwartale 2023 roku.

Jednak liczba krajowych odbiorców energii elektrycznej zalegających z opłatami spadła w tym samym okresie z 11% do 9%.

Liczba krajowych odbiorców gazu zalegających z opłatami na koniec marca wyniosła 160 399. Natomiast krajowych odbiorców energii elektrycznej zalegających z opłatami 199 790.

Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że kredyty energetyczne zostały odjęte z rachunków za prąd, a nie za gaz.

Punkt widzenia rządu

Leo Varadkar powiedział, że spodziewa się spadku cen energii elektrycznej i gazu w dalszej części roku.

Poradził tym, którzy zalegają z płatnościami, aby skontaktowali się ze swoimi dostawcami.

Występując dziś przed Wspólną Komisją Oireachtas ds. Środowiska i Działań na rzecz Klimatu, przedstawiciel Komisji ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU) wyraził zaniepokojenie wpływem wysokich cen energii na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Przewodniczący Jim Gannon powiedział, że pomimo niedawnych, zapowiedzi obniżek hurtowych kosztów gazu i energii elektrycznej, pozostają one ponad dwukrotnie wyższe niż w przeszłości.

Według niego, decyzje dostawców o zakupie energii z wyprzedzeniem uchroniły klientów przed najgorszymi skutkami niestabilności cen. Niestety, te same decyzje oznaczają, że przeniesienie cięć na rynki detaliczne jest opóźnione.

Spadające ceny hurtowe spowodowały, że ceny detaliczne pozostają stabilne od grudnia ubiegłego roku, dodał Gannon, ale nadal są one znacznie podwyższone.

Powiedział, że CRU nadal zachęca dostawców do jak najszybszego obniżenia cen.
​Zaznaczył, że do 2021 r. irlandzkie ceny energii elektrycznej były na poziomie średniej strefy euro lub zbliżonej do niej.

Wysokie ceny gazu miały jednak nieproporcjonalny wpływ na rynek irlandzki.

Analiza przeprowadzona przez Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki wykazała, że peryferyjne rynki energii, takie jak Irlandia, z większą zależnością od gazu do wytwarzania energii i stosunkowo niskim poziomem połączeń międzysystemowych, zostały szczególnie mocno dotknięte wyższymi cenami gazu.

Komisja dowiedziała się również, że w Irlandii zainstalowano 1,2 miliona inteligentnych liczników, a 80 000 konsumentów korzysta z inteligentnych taryf.

CRU szacuje, że roczne rachunki za inteligentne taryfy usługowe mają lepszą wartość dla konsumentów niż tradycyjne taryfy 24-godzinne.

Minister finansów Michael McGrath powiedział, że wzywa firmy do przyspieszenia obniżek cen energii, zamiast korzystać z obecnych obniżek cen hurtowych.

Zapowiedział, że rząd „zastanowi się, co jeszcze można zrobić, aby pomóc klientom w nadchodzących miesiącach, szczególnie w kontekście budżetu”, ale państwo „nie może zrobić wszystkiego za pieniądze podatników”.

Postawa opozycji

Sinn Féin wezwała rząd do podjęcia działań w celu obniżenia cen dla odbiorców energii.

Lider partii Mary Lou McDonald powiedziała, że to absolutnie zdumiewające, że prawie jedna czwarta użytkowników gazu zalega z płatnościami.

Zapytała, co robi rząd, aby zapewnić przestrzeganie przepisów przez firmy energetyczne. Przypomniała, że koalicja sprzeciwiła się propozycji Sinn Féin dotyczącej obniżenia rachunków.

Leo Varadkar powiedział, że przyznaje, że kraj stoi w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania, ale według niego rząd pomaga na wiele sposobów.

Powiedział również, że koalicja nie sprzeciwi się dzisiejszemu wnioskowi Sinn Féin w sprawie kosztów żywności i rachunków za artykuły spożywcze.

Przyznał, że we wniosku jest kilka dobrych środków, ale reszta jest nie do przyjęcia przez rząd.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły