fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Skazany za przywłaszczenie tożsamości

Emeryt, który przywłaszczył tożsamość tragicznie zmarłego brata, aby otrzymać świadczenia o łącznej kwocie ponad 93 000 €, został skazany na 2,5 roku więzienia.

Przestępstwa były „popełnione z premedytacją”

Aidan Byrne przyznał się w sądzie okręgowym w Donegalu do popełnienia szeregu przestępstw. 75-latek oszukał system opieki społecznej, przywłaszczając sobie tożsamość tragicznie zmarłego brata, który umarł na skutek utonięcia w 1972 r.

Sędzia John Aylmer stwierdził, że przestępstwa były „popełnione z premedytacją” i „znacznie rozciągnięte w czasie”. Dodał, że Byrne otrzymywał także angielską emeryturę.

93 000 € dzięki fałszywym dokumentom

Oskarżony, pochodzący z Wexford, przez kilka lat mieszkał w Anglii. Do Irlandii wrócił w 2000 r. Potem przywłaszczył tożsamość zmarłego brata, aby otrzymać różne świadczenia. W okresie od czerwca 2015 do sierpnia 2021 Byrne otrzymał w imieniu swojego brata łącznie 83 157 €. Była to kwota pobierana na poczet emerytury i dodatków do ogrzewania.

Byrne otrzymał także o Kartę Medyczną na dane swojego brata. W okresie od czerwca 2012 do grudnia 2021 poddał się leczeniu o łącznej wartości 10 858 €.

Byrne miał możliwości dopuścić się tych oszustw dzięki paszportowi, który wyrobił na dane swojego brata. Użył jego aktu urodzenia i własnego zdjęcia. Dopiero w 2019 roku, gdy Byrne złożył kolejny wniosek o wyrobienie paszportu we własnym imieniu, fałszerstwo wyszło na jaw.

Spostrzegawczy pracownicy biura paszportowego, wykorzystując obrazowanie twarzy, zauważyli, że to samo zdjęcie zostało wykorzystane do dwóch paszportów z różnymi danymi. Przekazali tę informację Ministerstwu Bezpieczeństwa Społecznego, które przekazało ją Gardaí. Wszczęto postępowanie.

Byrne przyznał się do szeregu przestępstw, w tym do kradzieży i używania fałszywych dokumentów.

David Keane, oskarżyciel publiczny, zauważył, że jest też wiele innych zarzutów, które sąd może wziąć pod uwagę.

Aidan – Anthony Byrne

Funkcjonariusz Paul Lynch zarysował tło sprawy. Aidan Byrne wyemigrował do Anglii w latach 60. razem ze swoim bratem, który umarł na skutek utonięcia w Epping w 1972 r. Lynch opowiedział, jak Byrne wykorzystał akt urodzenia zmarłego brata, aby otrzymać paszport na jego dane. Dostarczył jednak własne zdjęcie.

Dzięki sfalszowanym dokumentom otrzymywał państwową emeryturę pod nazwiskiem Anthony Byrne. Od czerwca 2015 a sierpnia 2021 otrzymał na konto bankowe w Ulster Bank łącznie 83 157, 29 €.

Funkcjonariusz Lynch powiedział także, że Byrne posługiwał się fałszywą tożsamością, aby otrzymać kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Poddał się także leczeniu, w tym okulistycznemu, wartemu łącznie 10 858 €.

16 sierpnia 2021 r. funkcjonariusze Gardaí przyjechali do jego domu przy 26 Ard McGill w Glenties. Znaleźli 2 840 € w gotówce, a także odkryli, że Byrne ma na koniec 16 238 €. Fundusze te zostały zablokowane. Znaleźli także Medical Card i akt zgonu jego brata Anthony’ego Josepha Byrne’a. Dokument potwierdzał, że Anthony zmarł 28 września 1972 r. na skutek utonięcia.

Byrne został aresztowany i 6 grudnia 2022 r. przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Byrne „popadł w niełaskę”

Colm Smith, obrońca oskarżonego, powiedział, że jego klient nigdy wcześniej nie miał konfliktu z prawem i ta sytuacja sprawiła, że „popadł w niełaskę”. Jego rodzina, w tym trzy córki, nie rozmawia z nim przez jego występki. Dodał, że Byrne cierpi na wiele dolegliwości zdrowotnych, np. cukrzycę. Przeszedł też udar i codziennie przyjmuje leki.

Podczas zeznań oskarżony wyraził skruchę i przyznał, że był to „bardzo zły pomysł”. Sąd wysłuchał Byrne’a. Mieszka on obecnie w domu komunalnym w Glenties i nie ma pieniędzy.

Smyth tłumaczył, że kara pozbawienia wolności oraz więzienie byłyby zbyt surową karą dla mężczyzny w tym wieku. Dodał, że jego klient nigdy nie miał problemów z prawem ani w Irlandii, ani w Anglii. Zauważył, że jeśli Byrne będzie zwracać państwu 50 € tygodniowo, zwrot całości kwoty zajmie 30 lat i tak naprawdę większość tych pieniędzy nigdy nie zostanie zwrócona. Obrońca Smyth zaznaczył, że jego klient przyznał się do winy na wczesnym etapie postępowania i że uznano go za osobę o niskim ryzyku recydywy.

„Więzienie byłoby dla mojego klienta ciężkim doświadczeniem, dlatego proszę Wysoki Sąd o najłagodniejszy wymiar kary” .

2,5 roku więzienia

John Aylmer, sędzia wydający wyrok, uznał pobieranie emerytury w imieniu zmarłego brata i wykorzystanie jego danych za występki średniej wagi.

Za pobieranie emerytury groziło mu  5 lat więzienia, a za używanie karty – 3 lata. Za inne przestępstwa, które zostały uznane za występki małej wagi, groziły mu 2 lata więzienia.

Sędzia przedstawiając okoliczności łagodzące, powiedział, że Byrne to 75-letni mężczyzna, który w pełni współpracował i przyznał się do winy na wczesnym etapie postępowania. Dodatkowo nie był wcześniej karany, ciężko pracował przez całe życie i cierpi z powodu wielu dolegliwości, m.in. udaru.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności oraz skruchę oskarżonego, sędzia skrócił główny wyrok z 5 lat do 2,5 roku. Powiedział, że należy uwzględnić wiek oskarżonego, jego zły stan zdrowia oraz niekaralność.

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły