fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Rośnie liczba wypowiedzeń najmu. Czy Irlandię czeka „tsunami eksmisji „?

 

Według Residential Tenancy Board ponad połowa umów najmu, które  rozwiązano w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku, była spowodowana sprzedażą nieruchomości.

Według RTB pod koniec ubiegłego roku najemcom doręczono prawie 4500 wezwań do wypowiedzenia wynajmowanych nieruchomości.

Zgodnie z przepisami przyjętymi w lipcu zeszłego roku wynajmujący muszą przesłać kopię Powiadomienia o Wypowiedzeniu Notice of Termination (NoT) do RTB tego samego dnia, w którym zostało ono wysłane do najemcy.

Opublikowane dziś przez RTB dane pokazują liczbę NoT, o których zgłoszono w czwartym kwartale 2022 r., między październikiem a grudniem.

Spośród 4329 NoT 43% znajdowało się w Dublinie, podczas gdy Cork prawie 11%.

Głównym powodem -58%, dla którego wynajmujący wymawiali umowę najmu, była chęć sprzedaży wynajmowanej nieruchomości.,

Kolejnym najczęściej wymienianym powodem (16,38%) była potrzeba wprowadzenia się członka rodziny do nieruchomości.

W 16,10% zawiadomień zgłoszono naruszenie obowiązków najemcy.

 

Rzecznik ds. mieszkaniowych Sinn Féin, Eoin Ó Broin, wezwał do „natychmiastowego przywrócenia zakazu eksmisji bez winy” po opublikowaniu danych przez RTB.

W oświadczeniu powiedział, że „3329 termin zawiadomień z czwartego kwartału upłynie w kwietniu, maju i czerwcu tego roku” i chociaż „niewielka liczba osób zapewni sobie alternatywne zakwaterowanie, większość nie”.

Eoin Ó Broin powiedział również, że liczby oznaczają, że w 2022 roku wydano łącznie 11 868 nakazów eksmisji.

Lider Partii Pracy Ivana Bacik powiedziała, że liczby „podkreślają skalę problemu, z jakim borykają się najemcy”.

Wezwała również rząd do przywrócenia zakazu eksmisji, oskarżając go o zniesienie go „bez jasnego planu awaryjnego”.

Rzecznik ds. Mieszkalnictwa Socjaldemokratów, Cian O’Callaghan, powiedział, że liczby pokazują, że w nadchodzących miesiącach nastąpi „tsunami eksmisji… podczas gdy usługi dla bezdomnych już działają ponad możliwości”.

Tymczasem dyrektor wykonawczy Simon Communities of Ireland określił te liczby jako „bardzo niepokojące”.

„Szczególnie niepokojąca jest duża liczba właścicieli, którzy zgłaszają, że sprzedają nieruchomość, a domy te najprawdopodobniej opuszczają prywatny system wynajmu” – powiedział Wayne Stanley.

Dodał, że niedawny raport pokazał, że „osoby i rodziny mają bardzo mało możliwości znalezienia nowego domu, szczególnie dla osób o niskich lub skromnych dochodach” i dodał, że właściciele opuszczający rynek wynajmu „zaostrzą” problem.

Dyrektor generalny Instytutu Profesjonalnych Licytatorów i Rzeczoznawców, Pat Davitt, powiedział, że dane RTB i sytuacja na rynku wynajmu to „nie tylko mroki”.

Przemawiając w programie RTÉ’s Drivetime, powiedział, że domy będą kupowane przez osoby wynajmujące nieruchomości, które opuszczą inną wynajmowaną nieruchomość, co oznacza, że domy nie wychodzą z obiegu.
„To jest jak przesuwanie leżaków. Są przenoszone, więc wiele z tych nieruchomości będzie własnością kogoś, kto przyjdzie z wynajmu. A opuszczoną przez niego nieruchomość zajmie inny najemca, ” powiedział.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły