Według nowych badań Oxfam, opublikowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy, realna średnia wartość wynagrodzenia irlandzkich pracowników spadłą o 3,9%. Spadek wartości zarobków to efekt tego, że płace nie nadążały za inflacją.
Według danych zebranych przez organizację charytatywną oznacza to utratę realnych zarobków w wysokości 2107 euro i przekłada się na 8,3 dnia pracy za darmo.
Oxfam powiedział, że całkowite straty dla pracowników w Irlandii wyniosły ponad 5 miliardów euro.
Badanie pokazuje, że na całym świecie realne wynagrodzenia spadły o 3%. Przez co pracownicy średnio pracowali w 2022 roku aż sześć dni za darmo.
Organizacja charytatywna powiedziała, że podczas gdy płace pracowników spadają, najlepiej opłacani dyrektorzy generalni w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i RPA odnotowali 9-procentowy wzrost wynagrodzeń.
„Zdajemy sobie sprawę, że dane z dowolnego punktu w czasie mogą być pod pewnymi względami wyjątkowe, ale to, co podkreślamy, to bardzo wyraźna i niepokojąca tendencja do poszerzania skali płac i wynikającej z niej nierówności na całym świecie” – powiedział Jim Clarken, dyrektor generalny Oxfam Ireland.
„W Międzynarodowy Dzień Pracy większość ludzi na całym świecie pracuje dłużej za mniej i ma trudności z nadążaniem za kosztami utrzymania.”
„Być może najbardziej niepokojące jest to, że postęp w ograniczaniu skrajnego ubóstwa zatrzymał się, a skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo wzrosły jednocześnie po raz pierwszy od 25 lat.” – powiedział Clarken.
Oxfam powiedział, że w Irlandii istnieje pilna potrzeba ogólnokrajowej debaty na temat skuteczniejszego opodatkowania skrajnego bogactwa, aby przywrócić równowagę między wynagrodzeniami kadry kierowniczej a zwykłymi pracownikami walczącymi o związanie końca z końcem.