fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Nowy program wspierający wynajmujących

Czym jest program Cost Rental Tenant?

Program umożliwi Agencji Mieszkalnictwa nabyć wynajmowane posiadłości od prywatnych właścicieli, którzy wystawili je na sprzedaż. Dzięki temu najemcy będą mogli dalej wynajmować te posiadłości od Agencji.

Program obejmuje prywatnych najemców, którzy otrzymali wypowiedzenie zgodne z prawem, ponieważ właściciel zdecydował się na sprzedaż nieruchomości, i w związku z tym grozi im bezdomność.

Jeśli Agencja Mieszkalnictwa nabędzie posiadłość, to ona stanie się jej właścicielem. Będzie współpracować z niezależnymi organizacjami, np. oficjalnymi organizacjami zajmującymi się mieszkalnictwem, żeby zarządzać posiadłościami i utrzymywać je.

Najemca będzie płacić taki sam czynsz jak poprzedniemu właścicielowi. Ale pojawiły się plany, aby zwrócić się ku modelowi wynajmu, w którym czynsz będzie niższy niż rynkowy.

Rząd ogłosił, że ten program stanowi część kroków podejmowanych w celu pomocy osobom, których umowy najmu zostały rozwiązane, gdy przestał obowiązywać zakaz eksmisji w czasie zimy. Rozpoczął się 1 kwietnia 2023 roku.

Osobny program dla osób otrzymujących dopłaty mieszkaniowe takie jak HAP (Housing Assistance Payment) albo RAS (Rental Assistance Payment)

Istnieje osobny program dla osób otrzymujących dopłaty mieszkaniowe HAP albo RAS i których właściciel sprzedaje wynajmowaną nieruchomość. Dzięki temu programowi władze lokalne mają możliwość nabycia domu od właściciela, a wynajmujący mogą dalej wynajmować posiadłość od władz lokalnych. Wszyscy zainteresowani powinni skontaktować się z władzami lokalnymi.

Czy kwalifikuję się do programu?

Możesz zakwalifikować się do programu, jeśli jesteś prywatnym najemcą, który otrzymał wypowiedzenie zgodne z prawem, ponieważ właściciel sprzedaje wynajmowaną nieruchomość, oraz:

  • nie masz możliwości nabycia posiadłości od właściciela lub nie chcesz tego robić
  • grozi ci bezdomność
  • posiadasz kartę stałego pobytu w Irlandii
  • nie otrzymujesz dopłat mieszkaniowych takich jak HAP czy RAS
  • nie posiadasz żadnej innej posiadłości mieszkalnej
  • roczny dochód twojego gospodarstwa domowego nie przekracza 53 000 € (dochód to kwota, jaka zostaje po odliczeniu podatku dochodowego, powszechnego podatku fiskalnego i zdrowotnego (Universal Social Charge), składek emerytalnych (ASC) oraz składki ubezpieczenia społecznego (PRSI))

Jak aplikować?

Skontaktuj się z władzami lokalnymi, by umówić się na spotkanie z urzędnikiem ds. mieszkaniowych. Pomoże ci ocenić, czy kwalifikujesz się do tego lub innego programu mieszkaniowego.

Na spotkanie z urzędnikiem należy zabrać:

  • zgodne z prawem wypowiedzenie
  • zaświadczenie o dochodach
  • kartę stałego pobytu w Irlandii

Jeśli zakwalifikujesz się do programu, władze lokalne powiadomią Agencję Mieszkalnictwa o twojej sytuacji i o wynajmowanej nieruchomości. Agencja Mieszkalnictwa skontaktuje się z toba i z właścicielem i spróbuje nabyć posiadłość.

W razie pytań należy skontaktować się z Agencją Mieszklanictwa:

Agencja Mieszkalnictwa publikuje także informacje na swojej stronie.

Przydatne kontakty

Agencja Mieszkalnictwa

53 Mount Street Upper
Dublin 2
D02 KT73
Irlandia

Telefon: +353 1 656 4100

Fax: +353 1 656 4101

Strona internetowa: https://www.housingagency.ie/

E-mail: info@housingagency.ie

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły