fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Sprawdź ważność swojej karty Public Services Card

Public Services Card ma datę ważności i trzeba ją wymieniać co dziesięć lat.

Czym jest Public Services Card?

Public Services Card (PSC) to karta niezbędna do uzyskania dostępu do usług publicznych. Zwykle wydawana jest wraz z numerem PPS. W Irlandii jest on niezbędny aby mieć dostęp do zasiłków, usług publicznych i określonych informacji.

Dzięki PSC można też założyć konto na stronie mygovid.ie aby mieć dostęp do usług online.

Karty Public Services wprowadzono w 2011 roku.

Jak karta wygląda?

Z przodu karty znajduje się numer PPS  i numer karty. Ma także magnetyczny pasek, który umożliwia pobieranie zasiłków  na poczcie. Karta pokazuje też czy jej posiadaczowi przysługuje  bezpłatny transport.

Istnieje trzy kategorie bezplatnych przejazdów:

FT-P oznacza, ze tylko okaziciel ma prawo do przejazdu

FT+S oznacza, ze współmałżonek, partner lub konkubent, może podróżować za darmo ale tylko z okazicielem karty

FT+C oznacza, ze osoba nie jest w stanie podróżować samotnie z powodów medycznych i potrzebuje osoby towarzyszącej (powyżej 16 roku życia)

Co umożliwia konto na MyGovID?

Twoje konto MyGovID pozwala na dostęp do usług opieki społecznej w tym zasiłku dla szukających pracy, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku na dziecko, jak również oświadczeń PRSI, aplikacji o zwroty i innych usług w irlandzkim urzędzie skarbowym.

Konto MyGovID może być też używane do składania wniosków o studenckie granty, wniosków o opiekę dentystyczną  i optyczną, a także do umawiania wizyt w Wydziale Zatrudnienia i Opieki Socjalnej. Od tego roku umożliwia też dostęp do odwołań ws. grantów szkolnych i transportu szkolnego, do portalu zdrowia i odnawiania paszportu.

Jak mogę uzyskać kartę Public Services?

O kartę Public Services można wnioskować przez stronę MyWelfare.ie,  w lokalnym Intreo lub oddział opieki społecznej. Będzie potrzebny dowód tożsamości (np. paszport), potwierdzenie adresu zamieszkania (np. rachunki) i inne dokumenty, jak karta medyczna, karta studenta lub pozwolenia na podróż.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły