fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Przeterminowane szczepionki Covid-19 o wartości 95 mln euro

Health Service Executive zaksięgował 95 milionów euro wydanych na niewykorzystane szczepionki Covid-19 w zeszłym roku.

W sumie wyrzucono ponad 850 000 dawek przeterminowanych szczepionek Covid-19. Było to spowodowane między innymi zmniejszonym popytem. A także ze względu na decyzje polityczne o niestosowaniu określonych szczepionek dla określonych grup.


HSE w 2021 roku wydało na szczepionki prawie 130 mln euro. Z czego preparaty o wartości 4,6 mln euro zostały przekazane biedniejszym krajom. Wydatki w zeszłym roku sięgnęły 142 milionów euro do końca listopada, z czego 19 milionów euro zostało przekazanych za granicę. Irlandia podpisała umowę zakupu pięciu szczepionek Covid-19 od firm Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca i Novavax. Nadal pacjenci otrzymują zastrzyki Pfizer lub Moderna, a stosowanie szczepionki AstraZeneca zostało zakończone.

Odpis na zapasy szczepionek był jedną z wielu kwestii wpływających na roczne sprawozdanie finansowe HSE za 2022 r. (…)

W zeszłym miesiącu The Irish Times poinformował, że HSE ostrzegł Departament Zdrowia, że może potrzebować ponad 2 miliardów euro ponad oficjalne przydziały z powodu luk w finansowaniu i czynników zewnętrznych, takich jak wojna na Ukrainie i inflacja. Stało się tak pomimo rekordowego finansowania w wysokości 21,1 mld euro ogłoszonego w planie usług na 2023 r., w tym 240 mln euro na nowe inicjatywy.

 

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły