fbpx
11.1 C
Dún Laoghaire
wtorek, 21 marca, 2023

Zakaz eksmisji nie zostanie przedłużony. Czy Irlandię czeka „tsunami bezdomności”?

Zakaz eksmisji nie zostanie przedłużony poza koniec tego miesiąca.

Jak podaje RTE rząd postanowił tak, ze względu na obawy, że w dłuższej perspektywie przedłużenie mogłoby zmniejszyć ilość wynajmowanych nieruchomości na rynku.

Ministrer Darraghem O’Brienem broni decyzji, mówiąc, że zrobiono to, aby uniknąć gromadzenia dalszych problemów.

Rząd obawia się, że przedłużenie zakazu zaszkodzi podaży domów w dłuższej perspektywie, bo więcej właścicieli opuści rynek wynajmu.

Przyznał jednak, że decyzja ta może w krótkim okresie doprowadzić do bezdomności większej liczby osób.

Powiedział, że 2700 nakazów zostało wstrzymanych, gdy wprowadzono zakaz eksmisji.

Minister potwierdził, że rada Prokuratora Generalnego odnotowała „znaczące ryzyko” zakwestionowania prawnego w przypadku przedłużenia zakazu.

Powiedział, że decyzja została podjęta na podstawie wielu czynników.

Przemawiając w RTÉ’s Drivetime, minister O’Brien powiedział, że zniesienie zakazu eksmisji jest właściwą decyzją, nawet jeśli „początkowo nie jest najpopularniejszą”.

„To nie była łatwa decyzja, ale myślę, że z perspektywy rządu jest właściwa , chociaż początkowo może nie być najpopularniejsza, ale wierzę, że w perspektywie średnioterminowej jest to lepsze podejście” – powiedział O’Brien.

Dodał, że zakaz eksmisji nie zadziałał tak, jak liczył.

„Szczerze mówiąc, to nie zadziałało, tak jak mieliśmy nadzieję, że tak będzie. Nie zauważyliśmy znaczącego zmniejszenia bezdomności” – powiedział.

Minister  powiedział, że utrzymanie zakazu mogłoby działać jako „odstraszacz dla osób wynajmujących nieruchomości” i skutkować kurczeniem się rynku i wzrostem czynszów.

Lider Partii Zielonych Eamon Ryan powiedział, że wczoraj wieczorem przywódcy koalicji dyskutowali o „wprowadzeniu nowych przepisów w celu ochrony najemców”.

Jednak TD Partii Zielonych w centrum Dublina Neasa Hourigan powiedział, że decyzja jest całkowicie „zła i bezmyślna” oraz że ludzie stracą dach nad głową w nadchodzących tygodniach.

„Naprawdę nie wiem, gdzie umieścimy ludzi, którzy nieuchronnie staną się bezdomni” – powiedziała.

 

Hourigan powiedziała, że „​​jest politykiem Partii Zielonych i chce być w polityce, aby odzwierciedlać etykę i politykę tej partii. Zgodnie z polityką Partii Zielonych zakaz eksmisji powinien zostać przedłużony do czasu rozwiązania kryzysu. Zniesienie zakazu eksmisji doprowadzi do „tsunami” bezdomności”.

Rzecznik Sinn Féin ds. Mieszkalnictwa, Eoin Ó Broin, określił to jako haniebne i okrutne, dodając, że doprowadzi to do bezdomności większej liczby osób.

Przemawiając w RTÉ’s Morning Ireland, powiedział, że zniesienie zakazu eksmisji może oznaczać wzrost liczby niespokojnych nocy. Jak równiez powrót do sytuacji, w której rodziny z dziećmi są zmuszone do szukania schronienia na posterunkach gardy.

Prezes organizacji charytatywnej Threshold ostrzegł, że zniesienie zakazu spowoduje krótkoterminowy wzrost bezdomności. John-Mark McCafferty powiedział, że władze lokalne są już „sytuacji podbramkowej” pod względem tymczasowego zakwaterowania.

Powiedział, że liczba eksmisji wzrosła podczas zakazu, ale sytuacja byłaby znacznie gorsza, gdyby go nie było.

„Myślę, że bardzo powierzchowną analizą jest twierdzenie, że liczby dotyczące zakazu nie zadziałały. Myślę, że ważne jest, aby spojrzeć na scenariusz alternatywny i zobaczyć, że bez tego zakazu w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprawy potoczyłyby się było jeszcze gorzej” – powiedział.

Tymczasem Rzecznik Praw Dziecka Niall Muldoon powiedział, że jest „zaniepokojony” decyzją o zniesieniu zakazu eksmisji.

„Bezdomnych jest 3500 dzieci, to tylko 1600 jednostek rodzinnych. Dlaczego więc nie koncentrujemy się na wydobyciu ich z bezdomności? Na zapewnieniu im pewnego rodzaju bezpiecznego mieszkania socjalnego, aby byli poza bezdomnością? Dlaczego jednocześnie, nie koncentrujemy sie na zapobieganiu dalszemu popadaniu w takie sytuacje?”

 

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły