fbpx
11.1 C
Dún Laoghaire
wtorek, 21 marca, 2023

Kalendarium stopniowego przywracania akcyzy

Taoiseach Leo Varadkar potwierdził, że stopniowe przywracanie stawek akcyzy na benzynę i olej napędowy odbędzie się w trzech etapach w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy.

1 czerwca stawki zostaną podniesione o 6 centów za litr benzyny, 5 centów za litr oleju napędowego.

Od 1 września stawki te wzrosną o kolejne 7 centów za benzynę, 5 centów za olej napędowy, 1 cent za gaz.

Stawki zostaną w pełni przywrócone 31 października z ostatecznym wzrostem o 8 centów za benzynę, 6 centów za olej napędowy i 3 centy za rynkowy olej napędowy.

Pełne ceny miały być przywrócone od 1 marca. To spowodowałoby wzrost benzyny o 23 centy za litr, a oleju napędowego o 18 centów za litr.

Pojawiły się jednak obawy o możliwe niedobory paliwa, gdyby ceny miały wzrosnąć z dnia na dzień. Dlatego też wprowadzono trzyetapowy plan odbudowy cen, z przerwą co trzy miesiące.

Obniżka akcyzy na benzynę i olej napędowy została po raz pierwszy podpisana przez rząd 9 marca ubiegłego roku. Obniżka wyniosła 20 centów za litr benzyny i 15 centów za litr oleju napędowego.

Początkowo miała trwać do sierpnia ubiegłego roku.

Ceny na rynku paliw

Według niedawnego badania cen paliw AA, ceny na rynku paliw pozostają względnie stabilne w całym kraju. Średnia cena benzyny w lutym wyniosła 1,65 euro, o 2,5% więcej niż w styczniu. Olej napędowy w lutym nieznacznie spadł, ze średnią na poziomie 1,68 euro, o 1,7% mniej niż w styczniu.

AA poinformowało, że ostatnie ceny pozostają stabilne, pomimo wprowadzenia ogólno unijnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych. Wszedł on w życie 5 lutego.

AA postulował rozłożenie w czasie podwyżki akcyzy, aby uniknąć utrudnień na stacjach paliw.

Tánaiste Michéal Martin powiedział dziennikarzom, że wydaje się, że inflacja osiągnęła szczyt i obecnie wykazuje tendencję spadkową.

Ostrzegł jednak, że „nie możemy tego brać za pewnik”, dodając, że może się to zmienić, jeśli ceny energii ponownie wzrosną.

Varadkar potwierdził, że może pojawić się kolejny kredyt na energię elektryczną. Więcej informacji podanych zostanie wraz z planowaniem budżetu na 2024 r.

ŹródłoThe Journal

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły