fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Coraz więcej klientów zszokowanych wysokością rachunków za prąd

Úna Ni Chonaire Fulham powiedziała, że kiedy otworzyła swój ostatni rachunek z Electric Ireland,  ​​najpierw przeżyła „szok”, a potem pomyślała, że ​​„to musi być pomyłka”.

Una została obciążona kwotą 2285 euro za  71 dni – od 1 grudnia ubiegłego roku do 9 lutego tego roku.

Jest to szokująco wysoka kwota, szczególnie w zestawieniu z poprzednim szacunkowym rachunkiem, który otrzymała. Wynosił on 116 euro za łącznie 64 dni użytkowania. Już po odliczeniu kredytu na energię.

„Czy oni myślą, że zużyliśmy taką ilość energii elektrycznej w ciągu 70 dni?” – powiedziała Úna.

 5500 kilowatów energii elektrycznej

„Mówią, że zużyliśmy ekwiwalent 5500 kilowatów energii elektrycznej. Moi rodzice zużywali przez cały zeszły rok 5800 kilowatów. A gościli u siebie uczniów, którzy zatrzymywali się u nich na dwa tygodnie, ponieważ jesteśmy tutaj w rejonie Gaeltacht. ”

Úna powiedziała, że ​​musi anulować polecenie zapłaty w Electric Ireland.

„To wisi nad nami, to nie żart. Mamy dwoje dzieci, dwa samochody, oboje pracujemy na pełny etat… nie ma mowy, żebyśmy mogli zapłacić rachunek za 2300 euro” powiedziała.

„Gdyby polecenie zapłaty zostało zrealizowane, ubezpieczenie samochodów nie zostałoby opłacone, każdy inny rachunek zostałby odrzucony, ponieważ przepadłaby moja miesięczna pensja”.

Úna powiedziała, że ciągle myśli o rachunku na 2285 euro.

„Myślę, że to kwestia licznika, byliśmy tak ostrożni podczas świąt Bożego Narodzenia. Jesteśmy świadomi kosztów życia” – powiedziała Úna.

„Mieliśmy choinkę i to wszystko. Wszystkie inne  ozdoby były  zasilane bateriami. Uważaliśmy, żeby jeśli choinka została włączona za wcześnie, wyłączyć ją na kolejną godzinę.”

Powiedziała, że ​​kontaktowała się z Electric Ireland w sprawie swojego rachunku.

„Otrzymałem wiadomość e-mail z informacją, że w tej chwili mają dużą liczbę połączeń i e-maili” – powiedziała.

W oświadczeniu Electric Ireland powiedział:

„przepraszamy klienta, którego doświadczenia z naszym centrum kontaktowym nie spełniły naszych standardów. Skontaktujemy się z klientem i skorzystamy z okazji, aby zachęcić każdego mającego problemy z rozliczeniami do współpracy z nami”.

„Nie mam zamiaru płacić rachunków”

Gerry Clarke, który hoduje konie, powiedział, że jego ostatni rachunek za prąd wyniósł 1678 euro.

W zeszłym roku jego rachunek za prąd wyniósł 290 euro za ten sam okres rozliczeniowy.

„Doznałem poważnego szoku. Dużo czasu zajęło mi zebranie się w sobie. Nic się nie zmieniło… Nie zamierzam płacić rachunku, nie jest należny i nie jest uzasadniony” – powiedział Clarke.

Sprawdzaj licznik

Muireann Lynch, który jest starszym badaczem w ESRI, mówi, że prawie wszystkie firmy dostarczające energię elektryczną umożliwiają klientom samodzielne wysyłanie stanu licznika.

„Możesz sprawdzić swój  licznik i możesz wysłać SMS-a z jego aktualnym stanem ” – powiedziała Lynch.

„Teraz może się zdarzyć,  że twój licznik został odczytany we wrześniu, a potem oszacowano zużycie w listopadzie, a następnie odczytano go ponownie w styczniu.”

„Jeśli zużycie w listopadzie bylo niedoszacowane, a następnie odczytano twój licznik w styczniu, możesz otrzymać bardzo duży rachunek.”

„Twój styczniowy rachunek faktycznie pokrywa część zużycia z września i października”.

Ewentualne formy spłaty

Sinn Féin Meath West TD Johnny Guirke mówi, że w zeszłym tygodniu został zasypany telefonami do swojego biura okręgowego w Trim w sprawie wysokich rachunków za prąd.

„Przypuszczam, że dopiero teraz ludzie otrzymują te grudniowe / styczniowe rachunki.   Naprawdę nie mogę zrozumieć, w jaki sposób zamierzają je zapłacić” – powiedział Guirke.

„Nawet jeśli Electric Ireland proponuje umieszczeniu ich na dziesięciotygodniowym abonamencie. Czy co to jest dobre dla kogoś, kto jest winien na przykład 1000 euro i dostaje tylko 200 euro tygodniowo?”

Electric Ireland powiedział, że chociaż nie będą komentować problemów indywidualnych klientów. Deklarują jednak swoje zaangażowanie w pomoc tym, którzy mają trudności finansowe.

Firma zachęca tych klientów do skontaktowania się w celu wprowadzenia możliwego do zrealizowania planu płatności.

Pod koniec ubiegłego roku firma zwiększyła swój fundusz pomocowy Hardship Fund do 5 milionów euro, z czego znaczna część już została wykorzystana.

 

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły