fbpx
15.3 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Nowe, irlandzkie prawo uderzy w polskich producentów alkoholi

Polscy producenci wyrobów alkoholowych krytykują wprowadzane przez Irlandię nowe prawo. Według nich znacznie utrudni ono eksport do tego kraju.

Chodzi o  wprowadzany obowiązek umieszczania na etykietach informacji dotyczących skutków spożywania napojów alkoholowych.

Jest to część wprowadzanej od pięciu lat w Irlandii ustawy o zdrowiu publicznym. Ostrzeżenia, na wzór tych na opakowaniach produktów nikotynowych,mają informować o  wywołanym alkoholem ryzyku chorób wątroby a także nowotworów. Dodatkowe ostrzeżenie będzie skierowane do kobiet w ciąży.

Jak podaje portal Biznes.interia.pl, zgodę na realizację tego pomysłu dała Komisja Europejska, co skrytykowało dziewięć krajów UE, w tym Polska.

Kraje UE i producenci krytykują Irlandię

„Przeciwko irlandzkiemu projektowi wypowiedziało się 9 państw członkowskich, m.in. Czechy, Francja, Węgry, Włochy, Portugalia i Hiszpania. A komentarze do pomysłu złożyła Grecja i Polska. Autorzy dokumentów zwracają uwagę, że skuteczność proponowanych przez Irlandię ostrzeżeń zdrowotnych nie została potwierdzona badaniami naukowymi. Nie jest też poparta doświadczeniami z innych krajów.”

Przeciwni obowiązkowi naklejania dodatkowych etykiet są producenci alkoholu. W sprawie wypowiedział się Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS). „Argumentują (producenci alkoholi), że wprowadzenie przez jedno państwo członkowskie ograniczeń godzi w zasady wolnego handlu „-komentuje tę sytuację ZPPPS.

Przedstawiciele producentów alkoholi wskazują, że wprowadzenie przez jeden kraj UE dodatkowych obostrzeń tworzy barierę ograniczającą eksport do tego kraju. Jest to niezgodne z zasadami wspólnego rynku.

“Wprowadzając obowiązek oznaczeń zdrowotnych Irlandia stawia barierę w eksporcie napojów alkoholowych z innych państw członkowskich na swój rynek. Ograniczając tym samym możliwości sprzedaży zagranicznych produktów, bez ryzyka ograniczenia swojego eksportu” – zwraca uwagę ZP PPS.

Portal Biznes.interia.pl podaje,że Polska rocznie eksportuje do Irlandii 1,75 mln litrów wódki za około milion euro. To 1% całego sprzedanego za granicę alkoholu.

„Jednak – jak zapewnia Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy – Irlandia jest ważnym rynkiem dla polskich producentów.”

Interia przypomina, że Komisja Europejska w ramach przepisów związanych z  planem walki z rakiem prowadzi prace nad wprowadzeniem etykiet ostrzegawczych na produktach alkoholowych.

“Nie ma więc potrzeby, żeby którykolwiek z krajów członkowskich, w tym Polska, poszedł za przykładem Irlandii i wprowadził przepisy krajowe w sprawie, w której prowadzone są już prace na poziomie unijnym” – argumentuje Związek Pracodawców Polski.

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły