fbpx
11.1 C
Dún Laoghaire
wtorek, 21 marca, 2023

Jak wyliczyć długość urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest płatnym czasem wolnym od pracy. 

Większość pracowników każdego roku ma prawo do 4-tygodniowego urlopu wypoczynkowego. Jest to określone w ustawie o organizacji czasu pracy z 1997 r. Pracodawca może jednak przyznać dłuższy urlop. długość urlopu i sposób jego naliczania powinny być zawarte w umowie o pracę.

Urlop roczny i inne rodzaje urlopów

Na urlop roczny nie mają wpływu inne urlopy ustawowe (tj. urlopy przewidziane prawem). Czas spędzony na urlopie macierzyńskim, urlopie ojcowskim, urlopie adopcyjnym, urlopie rodzicielskim, urlopie z powodu siły wyższej oraz pierwsze 13 tygodni urlopu opiekuńczego traktuje się tak, jako zatrudnienie. Na przykład czas spędzony na urlopie rodzicielskim może zostać wykorzystany do naliczenia (zbudowania) prawa do urlopu wypoczynkowego.

Jak wyliczyć długość urlopu i wysokość wypłaty za urlop?

Prawo do urlopu wypoczynkowego zależy przepracowanego czasu w roku urlopowym.

Ustawowy rok urlopowy trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Wielu pracodawców stosuje jednak rok kalendarzowy (od stycznia do grudnia) zamiast ustawowego roku urlopowego ze względów administracyjnych, ale nie ma to wpływu na ustawowe uprawnienia urlopowe.

Obliczanie urlopu wypoczynkowego

Istnieją 3 sposoby obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Metoda 1

Po przepracowaniu co najmniej 1365 godzin w roku urlopowym (patrz wyżej), nabywa się prawo do maksymalnie 4 tygodni płatnego urlopu.

Nie można korzystać z tej metody, jeśli zmieniłeś pracę w trakcie roku urlopowego.

Metoda 2

1/3 tygodnia roboczego dla każdego miesiąca kalendarzowego, w którym przepracowano co najmniej 117 godzin.

Metoda 3

8% godzin przepracowanych w roku urlopowym, z zastrzeżeniem maksymalnie 4 tygodni.

UWAGA:

Przy obliczaniu urlopu pracodawca powinien uwzględnić wszystkie przepracowane godziny, w tym czas spędzony na zwolnieniu lekarskim, urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim, urlopie z powodu siły wyższej, urlopie adopcyjnym oraz pierwszych 13 tygodniach urlopu opiekuńczego.

Po przepracowaniu co najmniej 8 miesięcy, nabywa się prawo do nieprzerwanego okresu 2 tygodni urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że możliwość wykorzystania dwóch tygodni wolnego z rzędu.

Wynagrodzenie urlopowe

Wynagrodzenie urlopowe musi być wypłacane z góry według normalnej stawki tygodniowej.

Jeśli wynagrodzenie zmienia się z tygodnia na tydzień, stawka za urlop powinna być średnią wynagrodzenia z 13 tygodni przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop a płatności z Social Welfare

Ogólnie rzecz biorąc, można wziąć do 2 tygodni urlopu rocznie i otrzymać zasiłek z opieki społecznej. Zawsze jednak należy skontaktować się z lokalnym centrum Intreo lub oddziałem opieki społecznej. 

Ważne jest, aby sprawdzić swoje uprawnienia przed planowaniem lub wyjazdem na urlop. Długie wakacje lub dłuższy pobyt za granica może skutkować wstrzymaniem zasiłku.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły