fbpx
11.1 C
Dún Laoghaire
wtorek, 21 marca, 2023

Banki podnoszą stałe i zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Grupa AIB to pierwszy pożyczkodawca hipoteczny w Irlandii, który podniósł stopy procentowe po niedawnej podwyżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

Średnio oprocentowanie kredytów hipotecznych w AIB i jego spółce Haven wzrośnie o 0,5%.

Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciągniętych po raz pierwszy lub przeniesionych zarówno do AIB, jak i Haven wzrośnie o różne kwoty. Wzrost zależy od terminu i stosunku kredytu do wartości.

Bank zapowiedział, że ci klienci, którzy zaciągną nowy kredyt hipoteczny do końca dnia 3 marca, mogą skorzystać z poprzednich stałych stawek.

AIB zwiększa również swoje zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych o 0,35% od 14 marca, ale zmienne oprocentowanie w Haven pozostaje niezmienione.

Zgodnie z ich umowami, oprocentowanie kredytów hipotecznych typu tracker również wzrośnie o 0,5% ogłoszone.

Stawki w EBS nie zmieniają się.

AIB podnosi również oprocentowanie różnych produktów depozytowych.

Bank of Ireland

Tymczasem Bank of Ireland potwierdził, że stopy procentowe dla wszystkich klientów kredytów hipotecznych typu tracker wzrosną o 0,5%. Ta decyzja jest wynikiem podwyżki stóp przez Europejski Bank Centralny.

Bank zapowiedział, że zmiana zacznie obowiązywać od 22 lutego 2023 r. Informuje też, że klienci nie muszą podejmować żadnych działań.

Bank of Ireland napisze do wszystkich klientów hipotecznych typu tracker, potwierdzając nową stopę procentową, datę jej wejścia w życie i nową kwotę spłaty”, powiedział bank w oświadczeniu.

Bank nadal prowadzi bieżące przeglądy wszystkich stawek i wyraźnie poinformuje o wszelkich przyszłych decyzjach dotyczących zmiany stóp w odpowiednim czasie” – dodano.

Instytucje finansowe

Niebankowy pożyczkodawca Finance Ireland powiedział, że nadal monitoruje stawki, ale w tej chwili nie ma żadnych komunikatów.

Podobna wiadomość pojawiła się od ICS Mortgages, która stwierdziła, że przyjmuje do wiadomości decyzję EBC o podniesieniu stóp procentowych i „dokładnie przeanalizuje potencjalny wpływ na swój portfel kredytów hipotecznych”.

Pepper Finance powiedział, że stawki typu tracker będą na razie jedynymi, które wzrosną.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły