fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Przegląd sposobu zatwierdzania misji zagranicznych

Rząd planuje dokonać przeglądu systemu „Triple Lock” i sposobu zatwierdzania misji zagranicznych dla Army Ranger Wing.

Kwestia negacji umieszczenia Army Ranger Wing do ochrony misji dyplomatycznej w Kijowie jest postrzegana jako przykład, dlaczego potrzebna jest zmiana prawa.

System Triple Lock (Potrójna blokada) i 70-letni akt prawny, który uniemożliwia rozmieszczenie Army Ranger Wing (ARW – elitarnego Skrzydła Armii Rangersów), idą w tym roku do poprawki.

Zgodnie z procedurami systemu Triple Lock w celu wysłania na misje ponad 12 irlandzkich żołnierzy potrzebna jest zgoda rządu, Dáil i rezolucja ONZ.

Obecnie główną przeszkodą jest potrzeba rezolucji ONZ w tej sprawie. W większości sytuacji taka rezolucja zostałaby zawetowana przez Rosję lub Chiny.

Zmiana systemu Triple Lock była przedmiotem dyskusji juz  w tamtym roku, w listopadzie. Obecnie natomiast została uwzględniona w dokumencie polityki rządu.

Jak podaje The Journal, wiarygodne źródła potwierdziły , że niedawny plan wysłania jednostki Army Ranger do Kijowa w celu ochrony dyplomatów w irlandzkiej ambasadzie został wstrzymany.

Przedawnione przepisy

W przeszłości pojawiały się problemy jak wcześniej informował The Journal, związane z wykorzystaniem armi do ochrony irlandzkich dygnitarzy takich jak Simon Coveney, a następnie Taoiseach Micheál Martin, kiedy podróżowali na Ukrainę.

Według prawa z 1954 r., ARW można wysłać za granicę tylko za zgodą uchwały w Dáíl.

Problem z takim systemem polega na tym, że ARW może być zobowiązany do szybkiego przemieszczania się w misji ratunkowej. Wszelkie dzialania jednak spowolnia wymóg zatwierdzenia tego przez Dáil.

Zespół ARW został wysłany w zeszłym roku do Libanu z Micheálem Martinem. Była to wizyta u żołnierzy irlandzkich podczas misji pokojowej ONZ w południowym Libanie.

Przepisy muszą się zmienić

Podpułkownik Conor King z Reprezentatywnego Stowarzyszenia Podoficerów (RACO) również powiedział, że jego koledzy uważają, że przepisy muszą się zmienić.

Poprawki do ustawy o obronie są kwestią polityczną, ale nie możemy ukrywać się za ustawodawstwem jako wymówką, by nie wykonywać naszej pracy. Jeśli mowa prawa nie pasuje do celu, trzeba to zmienić” – powiedział.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły