fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Propozycje filmowe z historią Irlandii w tle

Pada, pada i jeszcze raz pada … Dlatego też, przygotowaliśmy dla Was zestaw propozycji filmowych z Irlandią w tle, opartych na prawdziwych historiach.

Jak wiadomo historia Zielonej Wyspy do najłatwiejszych nie należy, więc takie też są te filmy. Opowiadają jednak historie ważne, warte przemyślenia a może również poszerzenia wiedzy.

Michael Collins (1996) 

Film w reżyserii Neila Jordana opowiada historię Michaela Collinsa – irlandzkiego patrioty, rewolucjonisty, polityka i męża stanu, który zmienił bieg irlandzkiej historii.

Evelyn (2002) 

Dramat rodzinny opowiadający o mężczyźnie (granym przez Pierce’a Brosnana), który walczy z systemem katolickiej w Irlandii, aby odzyskać swoje dzieci.

Siostry Magdalenki (2002)

Fabuła opowiada o czterech „upadłych kobietach” wysłanych do pracy w pralniach sióstr Magdalenek w Irlandii. Ten surowy i szorstki film, zawiera wystarczająco dużo komicznych momentów, aby nieco rozjaśnić i złagodzić jego przerażający motyw wykorzystania kobiet fizycznie, psychicznie i seksualnie.

Szkoła dla łobuzów (2003) 

Prawdziwa historia o nauczycielu (Aidan Quinn), który uczył w prowadzonej przez katolików szkole. W miarę upływu czasu, zdaje sobie sprawę z surowego reżimu, który się wokół niego dzieje. Uwaga to bardzo mocna historia.

Philomena (2013)

Film opowiada historię kobiety szukającej dawno zaginionego syna, którego oddała do adopcji wbrew własnej woli. Chłopca adoptowała amerykańska rodzina. Film zdobył wiele międzynarodowych nagród. Oparty jest na książce The Lost Child of Philomena Lee.

Bobby Sands 66 Dni (2016) 

Film opowiada historię Bobby’ego Sandsa, irlandzkiego republikanina, który przez 66 dni prowadził strajk głodowy. Chciał on w ten sposób zwrócić uwagę świata na sytuację polityczną w kraju.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły