fbpx
11.1 C
Dún Laoghaire
wtorek, 21 marca, 2023

Nowy projekt automatycznej rejestracji planu emerytalnego

Jak podaje RTE.ie, Urząd ds. Emerytur poinformował dziś Komitet ds. Ochrony Socjalnej Oireachtas, że rząd powinien jak najszybciej zatwierdzić program automatycznej rejestracji do prywatnego planu emerytalnej (pension auto-enrolment).

W październiku 2022 r. zatwierdzono szczegóły nowego programu automatycznej rejestracji przed jego spodziewanym wprowadzeniem w 2024 r.

Założenia programu

Pracownicy w wieku od 23 do 60 lat zostaną automatycznie zapisani do planu emerytalnego współfinansowanego przez ich pracodawcę i państwo. Program ma byc dobrowolny i bedzie można z niego zrezygnować.

Nowy plan jest przeznaczony dla pracowników, którzy nie są jeszcze objęci prywatnym pracowniczem programem emerytalnym.

Pracownicy będą mieli wyrównane oszczędności emerytalne na zasadzie jeden do jednego. To oznacza, że pracodawca wpłaci na fundusz tyle samo co pracownik. Natomiast państwo zapewni dodatkowo dopłatę w wysokości 1 euro za każde 3 euro zaoszczędzone przez pracownika.

„Ze względu na dobrowolny charakter pracowniczych programów emerytalnych zakres tych świadczeń w Irlandii jest niski” — uważa dr David Begg, przewodniczący Urzędu ds. Emerytur.

„Dlatego naszym zdaniem niezwykle ważne jest, aby rząd uchwalił te przepisy i jak najszybciej wprowadził automatyczną rejestrację, aby zapewnić wzrost wskaźnika oszczędności emerytalnych w Irlandii” – ma powiedzieć dr Begg.

Stanowisko przedstawicieli Irish Life

Przedstawiciele Irish Life z zadowoleniem przyjmują wprowadzenie automatycznej rejestracji emerytalnej, mają jednak obawy dotyczące tego programu.

Jeśli problemy z propozycjami nie zostaną rozwiązane, może to doprowadzić do wielu problemów. Rezultatem moze być pogłębienie różnic w emeryturach ze względu na płeć. Ewentualnie obniżenie poziomu ochrony i praw osób rejestrowanych automatycznie.

Jak podaje Rte.ie eksperci zwracają także uwagę na niepewność co do tego, w jaki sposób członkowie nowego planu emerytalnego będą mieli dostęp do swoich pieniędzy w przyszłości.

Przemawiając przed spotkaniem, poseł z komisji Cathaoirleach, Denis Naughten, powiedział, że dysproporcje między pracownikami sektora prywatnego i publicznego oraz prognozy dotyczące coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa oznaczają, że wiele osób będzie musiało stawić czoła niższemu standardowi życia po przejściu na emeryturę.”

„Z niecierpliwością czekamy na omówienie tych i innych powiązanych kwestii z przedstawicielami” – dodał.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły