fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Leo Varadkar zapowiada dochodzenie w sprawie reakcji władz na Covid-19

Leo Varadkar powiedział, że chce w tym roku doprowadzić do dochodzenia w sprawie reakcji na wirusa Covid-19.

Według niego dochodzenie w sprawie postępowania z pandemią  nie powinno polegać na „wytykaniu palcem” ani „przypisywaniu winy”.

W ubiegłym roku Taoiseach Micheal Martin zapowiedział kompleksową ocenę postepowania w czasie pandemii. Celem tych działań ma być przygotowanie kraju na wszelkie dalsze pandemie.

„Nie będzie to jednak polegać na wskazywaniu palcami ani przypisywaniu winy” – powiedział Leo Varadkar.

„Będzie chodziło o dotarcie do prawdy, zrozumienie, co się stało. Co zrobiliśmy dobrze, co zrobiliśmy źle, co można było zrobić lepiej. Nie możemy zakładać, że to ostatnia wielka pandemia w naszym życiu.”

Kolejna pandemia

„Istnieje duża szansa, że ​​za naszego życia doświadczymy kolejnej bardzo poważnej pandemii. Musimy być na to przygotowani. To właśnie będzie celem tego dochodzenia.”

„Mam nadzieję, że zostanie to ustalone w 2023 roku”.

Varadkar powiedział również, że jest świadomy tego, że pandemia się nie skończyła i że „wiele osób, które są obecnie na pierwszej linii frontu, zajmując się problemami w naszej służbie zdrowia. To te same osoby,  które prosimy – przyjdź na przesłuchania…”.

Taoiseach powiedział, że eksperci zakończyli prace przygotowawcze.

Leo Varadkar powiedział również dziennikarzom, że trwają prace nad wycofaniem prywatnej praktyki medycznej ze szpitali publicznych a rząd w nadchodzących tygodniach przedstawi kontrakt.

Nowe rozwiązania w państwowych szpitalach

– Uważamy, że to bardzo dobry kontrakt – powiedział. „Przewiduje znaczny wzrost wynagrodzeń konsultantów. A w zamian chcemy stopniowego wycofywania prywatnych praktyk ze szpitali publicznych.

Uważamy, że konsultanci mogą prowadzić prywatną praktykę. Ale nie chcemy już prywatnych praktyk w naszych publicznych szpitalach.

Powiedział, że uwolniłoby to wiele możliwości w szpitalach publicznych.

„Mam nadzieję, że będziemy w stanie zaoferować ten kontrakt w ciągu najbliższych kilku tygodni i  że wielu konsultantów skorzysta z okazji”.

Według niego, obecna struktura irlandzkiej publicznej służby zdrowia jest „niewłaściwa”.

„To nie jest normalne” – dodał – „Wiele krajów ma systemy mieszane, ale nie w taki sposób, jak my.

„Chcemy mieć pewność, że nasze szpitale publiczne są dla wszystkich pacjentów i że wszyscy pacjenci są traktowani tak samo, a nasze szpitale publiczne są oparte na ich potrzebach, a nie na ich statusie ubezpieczeniowym.

„I tak, jeśli ludzie chcą mieć prywatne ubezpieczenie, to ich wybór. Jeśli lekarze chcą prowadzić prywatną praktykę, to ich wybór. Ale nie ma na to miejsca w naszym publicznym systemie. Byłbym naprawdę rozczarowany, gdyby rok 2023 nie był rokiem pierwszym, a przynajmniej rokiem zerowym, jeśli chodzi o realizację tego celu”.

 

ŹródłoTheJournal.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły