fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Leo Varadkar krytykuje protesty przeciwko uchodźcom

Taoiseach Leo Varadkar skrytykował protesty przeciwko uchodźcom

Trzeci protest w rejonie północnego Dublina miał miejsce  przed Travelodge na Shangan Road, gdzie obecnie przebywają osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową.

Wczorajsze protesty spotkały się z powszechnym potępieniem. Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że był „zaniepokojony” niektórymi materiałami filmowymi, które widział w Internecie. Protestujący skandowali „get them out”. Trzymali również transparenty wzywające do rezygnacji Minister integracji Roderic O’Gorman.

Niepokojące incydenty

Rozmawiając z dziennikarzami, Varadkar powiedział, że nie ma usprawiedliwienia dla „rasizmu w jakiejkolwiek formie”. Oświadczył, że zgadza się z komentarzami O’Briena, że te incydenty ​​są niepokojące.

„Właśnie widziałem niektóre z nich w relacjach online, nie sądzę, aby istniała jakakolwiek wymówka dla rasizmu w jakiejkolwiek formie” .

Powiedział, że Irlandia przyjęła około 70 000 ukraińskich uchodźców od początku wojny i przyznał, że reakcja rządu nie była doskonała.

„Jestem dumny z faktu, że jako kraj przyjęliśmy tak wielu ludzi do Irlandii. Oczywiście są też ludzie, którzy przybywają z innych części świata, którzy ubiegają się o ochronę międzynarodową i mają do tego prawo.”

„Musimy tylko upewnić się, że te wnioski są przetwarzane tak szybko, jak to możliwe.”

„Po prostu nie sądzę, aby istniało jakiekolwiek usprawiedliwienie dla kierowania nienawiści do kogokolwiek ze względu na jego narodowość, pochodzenie rasowe lub z jakiegokolwiek innego powodu”.

Według Departamentu Integracji w Travelodge mieszka obecnie 221 osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, w tym rodziny, pary i osoby samotne. Spośród tych 221 osób, dziewięcioro to dzieci.

We wczorajszym oświadczeniu Departament potępił  protesty.

„W ciągu ostatniego roku społeczność w całej Irlandii wykazały się wielką solidarnością i gościnnością dla tych, którzy przybywają tutaj w poszukiwaniu schronienia. Departament zdecydowanie potępia wszelkie próby promowania podziałów i wrogości wobec tych, którzy przybywają tu w poszukiwaniu bezpieczeństwa” – powiedział rzecznik.

Rzecznik Gardy powiedział, że protest  był obserwowany przez Gardaí.

„Grupa ludzi zebrała się pokojowo na Ballymun Road, Ballymun, Dublin 9 wieczorem w poniedziałek 9 stycznia 2023 roku” – powiedział rzecznik.

ŹródłoTheJournal.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły