fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Irlandzkie media komentują sprawę reparacji wojennych dla Polski

Jak informuje Rte.ie, Polska twierdzi, że Niemcy odmawiają rozmów w sprawie reparacji wojennych.

„Niemcy odrzuciły roszczenia polskiego nacjonalistycznego rządu o ogromne reparacje za II wojnę światową, mówiąc w odpowiedzi na notę ​​dyplomatyczną, że sprawa została zamknięta” – możemy przeczytać w artykule irlandzkiego nadawcy.

Polska szacuje swoje straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej na 1,33 bln euro i zażądała reparacji, ale Berlin wielokrotnie powtarzał, że wszystkie roszczenia finansowe związane z wojną zostały uregulowane.

„Według rządu niemieckiego sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie” – napisano w komunikacie MSZ.

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował starania o uregulowanie długów wynikających z agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Około sześć milionów Polaków – w tym trzy miliony polskich Żydów – zginęło podczas wojny. Natomiast Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu z 1944 roku, w którym zginęło około 200 000 cywilów.

W 1953 r. ówczesny komunistyczny władca Polski zrzekł się wszelkich roszczeń do reparacji wojennych pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał uwolnić Niemcy Wschodnie, także sowieckiego satelitę, od wszelkich zobowiązań.

„Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie była w stanie wynegocjować godziwego odszkodowania.”- opisuje całą sytuację Rte.

„Wojownicza postawa wobec Niemiec, często wykorzystywana przez PiS do mobilizacji swoich wyborców, napięła stosunki z Berlinem.”

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły