fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Dymisja w rządzie Leo Varadkara – były minister zataił informacje w deklaracji z 2008 roku

Minister stanu w Departamencie Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia Damien English podał się do dymisji, podaje RTE.ie.

O swojej decyzji poinformował premiera zeszłej nocy.

Dymisja została spowodowana ujawnieniem sprawy z 2008 roku. Wtedy to Damian English podał nieprawdziwe dotyczące aplikacji planistycznej. Po raz pierwszy informacje na ten temat opublikowane zostały na stronie The Ditch.

W oświadczeniu Fine Gael TD Damian English powiedział: „Wczoraj w internetowym artykule pojawiły się pytania dotyczące mojej aplikacji planistycznej sprzed 14 lat.

Przejrzałem ten wniosek złożony w 2008 roku i jest dla mnie jasne, że nie poinformowałem Rady Hrabstwa Meath o własności mojego domu w Castlemartin.

To było złe, nie spełniało wymaganych standardów i przepraszam za to.

Chciałbym podziękować mieszkańcom Meath West za ich ciągłe wsparcie jako ich TD. Będę nadal im służył i ciężko pracował w ich imieniu w okręgu wyborczym.

Dziękuję Taoiseach i kolegom parlamentarnym za ich wsparcie w czasie, gdy pełniłem funkcję ministra stanu. Będę nadal wspierał Taoiseach i kolegów w rządzie, gdy będą kontynuować realizację programu dla rządu”.

W 2008 roku pan English i jego żona złożyli wniosek o budowę domu jednopoziomowego w Cookstown w hrabstwie Meath.

W ramach oceny lokalnych potrzeb we wniosku planistycznym pan English oświadczył, że mieszka w domu rodzinnym w Castlemartin i mieszkał w nim przez poprzednie 30 lat. Dodatkowo w oświadczeniu zdeklarował, że nie posiada nieruchomości w Co Meath ani nie posiadał poprzednio domu.

Decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę została podjęta na podstawie tego, że „spełniał kryteria lokalnych potrzeb mieszkaniowych w odniesieniu do budownictwa wiejskiego zgodnie z planem rozwoju hrabstwa Meath na lata 2007-2013”, zgodnie z raportem Rady Hrabstwa Meath dotyczącym planowania jego wniosku.

Oświadczenie Taoiseach Leo Varadkara

W oświadczeniu Taoiseach Leo Varadkar powiedział, że pan English złożył rezygnację zeszłej nocy.

„Poinformował mnie, że 14 lat temu, ubiegając się o pozwolenie na budowę, złożył w Radzie Hrabstwa Meath deklarację, która nie była prawidłowa.

Biorąc pod uwagę okoliczności, jego stanowisko było nie do utrzymania. Zgodziłem się i przyjąłem jego rezygnację”.

Wywiad z ministrem sprawiedliwości i szkolnictwa

Szybka rezygnacja ministra stanu Damiena Englisha jest „odzwierciedleniem jego osoby” – powiedział minister sprawiedliwości i szkolnictwa wyższego Simon Harris.

Rozmawiając w RTÉ’s Today z Claire Byrne, minister Harris powiedział, że pan English „nie próbował się usprawiedliwiać ani wyjaśniać… ale raczej podjął szybką i trudną decyzję o rezygnacji”.

Jego rezygnacja „zasmuci ludzi w Fine Gael i ponad podziałami politycznymi” – powiedział Harris.

Dodał, że istnieją „bardzo jasne zasady” dla każdego urzędnika w odniesieniu do rocznych deklaracji.

„Te deklaracje są publikowane, analizowane i dostępne dla każdego członka społeczeństwa do wglądu”.

Powiedział, że rząd nadzoruje reformę przepisów dotyczących etyki, która będzie kontynuowana w tym roku.

Wywiad z ministrem ds. Rozwoju społeczności, integracji i organizacji charytatywnych

Minister stanu ds. Rozwoju społeczności, integracji i organizacji charytatywnych Joe O’Brien powiedział, że uważa, że pan English podjął właściwą decyzję o rezygnacji.

Przemawiając w RTÉ’s Morning Ireland, pan O’Brien powiedział: „Oczywiste jest, że jego zachowanie nie było zgodne z oczekiwaniami, słusznie wymaganymi od nas wszystkich. Myślę, że podjął dziś właściwą decyzję”.

Stanowisko opozycji

Lider Sinn Féin, Mary Lou McDonald, powiedziała również, że uważa, że pan English podjął właściwą decyzję, rezygnując.

Przemawiając w tym samym programie, powiedziała„jest to, jak sądzę, drugi minister stanu, który złożył rezygnację i wydaje się, że nowo przetasowany rząd pod pewnymi względami wzoruje się na poprzednim ministrze.

„Ale myślę, że Damien podjął właściwą decyzję”.

Stanowisko rzecznika Partii Pracy ds. edukacji

Rzecznik Partii Pracy ds. edukacji Aodhán Ó Ríordáin powiedział, że rezygnacja pana Englisha pokazuje, że ludzie w życiu publicznym muszą „o wiele bardziej poważnie podchodzić do swoich deklaracji, ponieważ to, co zrobił, było złe”.

Powiedział, że rezygnacja nie pomaga stabilności rządu.

Pan Ó Ríordáin powiedział, że „nie możemy oczekiwać, że członkowie społeczeństwa będą prawdomówni w swoich aplikacjach i wypełniali formularze, jeśli osoby publiczne również tego nie robią. Musi więc istnieć znacznie wyższy standard dla tych z nas w życiu politycznym. Jeśli chodzi o rząd, mam nadzieję, że to się więcej nie powtórzy.

„Mam nadzieję, że wszyscy zaangażowani po stronie rządu i całej Izby mają uporządkowane wszystkie swoje sprawy, ponieważ musimy mieć zaufanie do polityki. Nie możemy zakładać w społeczeństwie, że ci, którzy są zaangażowani w życie publiczne, po prostu nie są uczciwi”.

ŹródłoRTE.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły