fbpx
2.9 C
Dún Laoghaire
niedziela, 5 lutego, 2023

Coraz więcej leków niedostępnych w Irlandii

Dane opublikowane przez Health Products Regulatory Authority (Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych) pokazują, że w Irlandii 216 leków jest na wyczerpaniu lub są już niedostępne.

To, między innymi, popularne środki dostępne bez recepty, takie jak syropy na kaszel i spraye na ból gardła, a także pastylki do ssania.

HPRA stwierdziła, że ​​przyczyny niedoborów leków są wieloczynnikowe, takie jak problemy z surowcami i trudności produkcyjne.

Kolejne czynniki  to ilość zachorowań na choroby układu oddechowego oraz znaczny wzrost zapotrzebowania na leki stosowane w leczeniu chorób sezonowych, takich jak przeziębienia i grypa.

Oświadczenie

W oświadczeniu HPRA stwierdziło, że „w niektórych przypadkach popyt ten był dwa lub trzech razy wyższy niż normalny poziom obserwowany w tym samym okresie w poprzednich latach”.

Podobne tendencje zaobserwowano w innych krajach europejskich. Tam także doświadczyły znacznego wzrostu popytu na leki.

Regulator powiedział, że „współpracuje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z dostawcami, w celu zapewnienia skoordynowanej odpowiedzi na to zwiększone zapotrzebowanie”.  Podejmowane są wszystkie kroki, aby zapewnić dostępność odpowiednich leków dla wszystkich pacjentów.

„W przypadku leków najczęściej stosowanych w Irlandii, z różnych źródeł dostępnych jest zazwyczaj wiele postaci tej samej substancji. Tam, gdzie brakuje niektórych pojedynczych leków, stosowane są alternatywne opcje. Na przykład alternatywne moce i marki.”

Priorytetem jest zapewnienie ciągłości leczenia.

„W niektórych przypadkach, gdy lek pierwotnie przepisany pacjentowi jest niedostępny, pacjenci mogą zostać przestawieni na odpowiednią alternatywę terapeutyczną po odpowiedniej konsultacji z pracownikiem służby zdrowia”.

HPRA stwierdziła, że ​​biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych leków stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, „nie ma potrzeby, aby pracownicy służby zdrowia zamawiali dodatkowe ilości leków, a lekarze wystawiali dodatkowe recepty”.

Poproszono pacjentów, aby „nie zabiegali o zapasy leków wykraczające poza ich normalne zapotrzebowanie. Zakłóciłoby to istniejące poziomy zapasów i utrudniłoby dostawy leków dla innych”.

Według HPRA,  nie ma powodu do paniki. Niedobory leków nie są niczym nowym i stanowią część globalnego problemu.

Obecne trudności pogarsza wzrost zachorowań na grypę, Covid-19 i infekcje dróg oddechowych.

Urząd oświadczył, że nie ma również powodu, aby ludzie gromadzili zapasy leków lub produktów dostępnych bez recepty, ponieważ zakłóca to dostawy dla innych.

Jeśli konkretny lek przepisany przez lekarza rodzinnego nie jest dostępny, zwykle apteka można wydać lek alternatywny .

Jednak zmiana recepty może spowodować pewne opóźnienie, ponieważ farmaceuta może potrzebować skontaktować się z lekarzem rodzinnym w sprawie braku pierwotnie przepisanego leku i otrzymać inną receptę.

W przypadku niedoboru często dostępne są również starsze leki generyczne.

Niektóre trudności wynikają z różnych cen płaconych w różnych krajach, a firmy farmaceutyczne mogą chcieć przenieść dostawy do krajów, w których mogą uzyskać najlepszą cenę.

Dodatkową kwestią jest to, że podczas gdy niedobory występują w całej Europie, Irlandia znajduje się nieco na końcu łańcucha dostaw.

Stanowisko farmaceutów

Farmaceuci twierdzą, że informacje HSE na temat problemów z zaopatrzeniem w leki „są spóźnione o cztery do ośmiu tygodni”.

Sheena Mitchell z Milltown Total Health Pharmacy w Dublinie powiedziała, że ​​informacje otrzymywane przez farmaceutów są często nieaktualne.

„Otrzymujemy informacje z HSE w związku z niedoborami leków, ale niestety są one spóźnione od czterech do ośmiu tygodni, więc informacje, które otrzymujemy, są albo nieaktualne, albo  dowiedzieliśmy się o nich za pośrednictwem naszych systemów zamówień, w aptekach ogólnodostępnych oraz poprzez komunikację w środowisku społecznym”.

Rozmawiając w RTÉ’s Today z Claire Byrne, powiedziała, że ​​od „kilku miesięcy” apteki doświadczają niedoborów. Niektóre z niedostępnych leków obejmują leczenie infekcji paciorkowca typu A.

Powiedziała, że ​​​​istnieją również „ciągłe problemy z paracetamolem wchodzącym i wycofywanym z zapasów, co wpłynęło  na zaopatrzenie w aptece”.

Niektórych marek brakuje, ale „w większości przypadków istnieją alternatywne marki.

„Staje się to jednak trochę trudne, jeśli chodzi o coś takiego jak paracetamol, ponieważ nie jest to kwestia marki, w rzeczywistości sprowadza się to do trudności w pozyskiwaniu składnika aktywnego dla wszystkich dostawców”.

Poważne braki

Lekarz rodzinny z północnego Dublina i wiceprezes Europejskiego Stowarzyszenia Lekarzy, Ray Walley, powiedział, że Europa powinna przyjrzeć się programowi w stylu Wspólnej Polityki Rolnej, aby zapewnić bezpieczny dostęp do leków.

Powiedział, że niedobory „nie są niczym nowym” i że „to problem w całej Europie, ale ponieważ Irlandia jest na końcu łańcucha dostaw, tutaj jest gorzej”.

Dr Walley powiedział, że istnieje obawa o oporność na antybiotyki, jeśli brakuje leków i stosuje się alternatywy.

Kathy Maher z Haven Pharmacy w Duleek w hrabstwie Meath wezwała do wprowadzenia protokołu dotyczącego poważnych niedoborów.

W rozmowie z RTÉ’s News at One, Kathy Maher powiedziała, że ​​jeśli dana osoba potrzebuje antybiotyku, potrzebuje go wtedy, gdy jest przepisywany, a nie kilka  dni później.

„Wzywamy rząd do wprowadzenia czegoś, co z powodzeniem wprowadzono w innych krajach. Na przykład protokołu poważnego niedoboru, który pomoże zarządzać, gdy lek na receptę jest niedostępny…” – powiedziała.

Dyrektor zarządzająca Azure Pharmaceuticals, Sandra Gannon, powiedziała, że ​​w przypadku podstawowych leków powinny istnieć co najmniej dwa źródła pochodzące z niezależnego mechanizmu produkcji i dostaw.

Obecnie 40% leków pochodzi z jednego źródła. To sprawia, że ​​ na rynku nie ma innych licencjonowanych dostawców, którzy mogliby zaspokoić popyt.

„W przypadku indeksu leków, który przeprowadziliśmy w tym miesiącu, istnieją 84 pojedyncze leki, dla których nie ma żadnych dostępnych alternatyw. Zatem jedyną alternatywą jest zakup nielicencjonowanych leków z innych rynków. W rezultacie zapłacenie różnicy w cenach między ceną refundacji w Irlandii a rynkami gdzie indziej. Więc jeśli chcesz kupić amoksycylinę, aby pokryć niedobór tutaj, kupujesz ją po cenie dwukrotnie wyższej niż cena refundacji tutaj „- powiedziała.

 

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły