fbpx
2.2 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

5 przydatnych wskazówek dotyczących planowania finansowego

RTE.ie przedstawia rozmowę z ekspertem finansowym ze strony MoneyDoctors.ie Johnem Lowe. Rozmówcy uważają, że planowanie finansowe jest niezbędne w każdej dziedzinie życia.

Gdybyś jechał z Kopenhagi do Zagrzebia – Bóg wie dlaczego, ale jedziesz – i nie masz jednego z tych czarodziejskich systemów nawigacji satelitarnej ani telefonu komórkowego z dostępem do aplikacji Google Maps, nie wybierałbyś przypadkowo drogi i nie liczył na cud, prawda?

Zaplanowałbyś swoją podróż. Jeśli napotkałbyś objazdy, wyjąłbyś mapę i zdecydował się na nową trasę.

Przez całą podróż sprawdzałbyś swoje postępy, pilnował swojego samochodu i swojego dobrego samopoczucia.

Twój plan finansowy powinien mieć te same cechy, przekonuje ekspert w rozmowie z RTE News.

Oznacza to, że plan powinien pomóc dotrzeć do celu, przyspieszyć podróż i powstrzymać od marnowania czasu, energii i oczywiście pieniędzy.

Ekspert uważa, że decydując, jakie powinny być priorytety finansowe, należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Największym atutem są dochody.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo szczęścia, aby otrzymać spadek, to prawie na pewno wykorzystasz bieżący dochód do osiągnięcia swoich celów finansowych. W tych okolicznościach nie należy ryzykować.

Istnieje wiele niedrogich polis ubezpieczeniowych zaprojektowanych w celu ochrony dochodów. Nawiasem mówiąc, osoby poniżej wieku emerytalnego są 20 razy bardziej narażone na niezdolność do pracy przez dłuższy okres z powodu choroby niż śmierci, dlatego ochrona dochodów jest często ważniejsza niż ubezpieczenie na życie.

2. Dług osobisty

Jeśli pożyczyłeś pieniądze (i oczywiście istnieje wiele okoliczności, w których ma to sens), powinieneś priorytetowo spłacić pożyczki tak szybko, jak to możliwe. Zawsze sprawdzaj stopy procentowe i rozejrzyj się po rynku.

3. Niezbędne jest posiadanie siatki bezpieczeństwa lub funduszu awaryjnego.

RDF – fundusz na „czarną godzinę” (w Irlandii fundusze na deszczowe dni) -to oszczędności równe łącznemu rocznemu dochodowi netto na 3 do 6 miesięcy. To pieniądze na wypadek sytuacji kryzysowych, nagłej utraty dochodów lub możliwości inwestycyjnych. Małe oszczędności są po to, aby poradzić sobie z dodatkowymi wydatkami, które życie często stawia na naszej drodze. 

4. Jeśli masz dobry, bezpieczny dochód, tak naprawdę nie ma znaczenia, jakie inne aktywa posiadasz.

Miło jest mieć poczucie bezpieczeństwa, jakie daje posiadanie własnego domu. Finansowo na pewno ma to sens. Ale tak naprawdę inwestycja, która jest równie dobra, a może nawet lepsza, to naprawdę przyzwoity plan emerytalny.

Dzięki dobremu planowi emerytalnemu możesz wcześniej skończyć pracować, a jeśli dożyjesz 100 lub więcej lat, nigdy więcej nie będziesz musiał martwić się o pieniądze.

Z pewnością nie można być zależnym od emerytury państwowej – są szanse, że za 20 lat jej po prostu nie będzie.

Znając progi wiekowe można zmaksymalizować ulgę podatkową od składek emerytalnych. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli korzystasz z 40% stawki podatkowej.

Ograniczenia wiekowe

Do 30 roku życia 15%  zarobków netto

Od 30 do 40 lat 20%  zarobków netto

40 do 50 lat 25%  zarobków netto

50 lat plus 30%  zarobków netto

55 lat plus 35%  zarobków netto

Ponad 60 lat 40% zarobków netto

5. Poznaj siebie.

Nie ma sensu ustalać celów finansowych, których osiągnięcie okaże się niemożliwe. Twoje cele finansowe mogą obejmować niewielkie zmiany w Twoim zachowaniu, ale nie powinny wymagać całkowitej zmiany osobowości.

Najważniejsze słowo, jeśli chodzi o planowanie finansowe?

Zacznij!

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły