fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to uroczystość o ponad tysiącletniej tradycji, wywodząca się z kultu męczenników z czasów starożytnych.

Kolejni papieże rozszerzyli to święto o wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba.

Wszystkich Świętych to uroczystość, która istnieje w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył ją na 1 listopada papież Grzegorz IV – w 837 roku – podaje serwis Deon.pl

„Kościół wspomina w dzień Wszystkich Świętych nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.”

We Wszystkich Świętych, wierni kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Podaje się, że od 1 do 8 listopada wierni mają możliwość otrzymania odpustu zupełnego, czyli darowania kary za skutki wywołane przez grzechy odpuszczone w Sakramencie Pokuty. Odpust można ofiarować w swojej intencji lub za dusze znajdujące się w czyśćcu. Aby móc je otrzymać, trzeba m.in. odwiedzić cmentarz i modlić się za zmarłych.

Jeszcze w średniowieczu Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja. Jednak święto przesunięto na 1 listopada, ponieważ w tym okresie w większości pogańskich kultur Europy odprawiano rytuały ku czci zmarłych.

 

Dzień Zaduszny

2 listopada przypada Dzień Zaduszny, w którym wierni modlą się o zbawienie dusz czyśćcowych, ofiarowując za nich modlitwy.