fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

Uwaga kierowcy ! Od dziś wyższe mandaty !

W środę 26 października zmienił się taryfikator mandatów za 16 wykroczeń drogowych.

Wzrosną  kary za przekroczenie prędkości z 80 euro do 160 euro. Kara za korzystanie z telefonu komórkowego, niezapinanie pasów bezpieczeństwa i niezapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia dziecka podwoi się z 60 euro do 120 euro.

W przypadku kierowców uczących się, którzy jeżdżą bez „opieki”, kara podwoi się do 160 euro. Grzywny dla początkujących kierowców, którzy nie nakleją tablic z literą „L” lub „N”, podwoją się do 120 euro.

Również za inne wykroczenia, które zagrażają bezpieczeństwu  użytkowników dróg kary będą dwa razy wyższe.

Zmiany, które po raz pierwszy ogłoszono latem, weszły w życie o północy.

Kolejne zmiany

Minister stanu w Departamencie Transportu Hildegarde Naughton zapowiedziała, że ​​w 2023 r. wejdą kolejne zmiany w taryfikatorze mandatów.

Będą one dotyczyły nadużywania zezwolenia na parkowanie dla osób niepełnosprawnych, nielegalnego parkowania w zatoce ładowania elektrycznego oraz złamania zakazu dla pojazdów ciężarowych.

Przemawiając na dorocznej konferencji Urzędu Bezpieczeństwa Drogowego w Croke Park, minister Naughton powiedziała:

„Na dzień dzisiejszy na drogach zginęły 123 osoby, co stanowi wzrost o 11 w porównaniu do roku  2019.”

„W odpowiedzi na wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym roku, przyspieszyliśmy realizację Action 30 w dokumencie „Road Safety Strategy” w celu przeglądu kar za poważne wykroczenia drogowe aby zwiększyć mandaty za przestępstwa, które znacząco przyczyniają się do śmierci na drogach.”

„Mandaty te nie wzrosły od czasu ich wprowadzenia, w niektórych przypadkach prawie 20 lat temu. Uważamy, że  wyższa grzywny za wykroczenia drogowe będą działać jako silniejszy środek odstraszający. ”

Liz O’Donnell, przewodnicząca Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego, powiedziała, że ​​wzrost wysokości grzywien nie ma na celu zarabiania pieniędzy, ale ratowanie życia. Dodała, że ​​był to pierwszy  wzrost wysokości mandatów od 20 lat i był spóźniony.

Zaznaczyła też, że ​​liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych wzrosła od czasu pandemii. W rezultacie Irlandia wróciła do stanu sprzed Covid pod względem liczby osób korzystających z dróg, przekraczających prędkość i jeżdżących pod wpływem alkoholu.

 

 

ŹródłoRte.ie