fbpx
2.2 C
Dún Laoghaire
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Rzad zatwierdził plan programu dopłat do energii

Gabinet zatwierdził plan wypłaty trzech transz środków  na energię elektryczną dla każdego  gospodarstwa domowego  w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Jak podaje Rte.ie, kredyty w wysokości 200 euro zostaną wypłacone w listopadzie, styczniu i marcu.

Minister ds. wydatków publicznych Michael McGrath powiedział, że rząd musi zapewnić „płynną” realizację spłaty kredytu energetycznego.

Powiedział również, że wiele departamentów rządowych pracuje nad określeniem „dokładnie, jakie korzyści odniesie Irlandia” poprzez dodatkowe dochody z decyzji podjętych na szczeblu UE w zeszłym tygodniu.

„Wciąż jest jeszcze trochę do zrobienia, aby dokładnie określić kwotę dochodów, które prawdopodobnie uzyska Irlandia i inne państwa członkowskie. Ważne jest to, że podjęto zobowiązanie, że wszelkie otrzymane dodatkowe dochody zostaną wykorzystane na wsparcie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w nadchodzących miesiącach.”

Irlandzki Ruch Travelersów wezwał rząd do zapewnienia, że ​​będą oni równo traktowani w ramach programu pomocowego.

Przedstawiciele grupy powiedzieli, że znaczna ich liczba nie otrzymała pierwszego kredytu w wysokości 200 euro na początku tego roku.

Grupa zwróciła uwagę, że na stronie, w której 22 rodziny dzielą sześć numerów referencyjnych punktu licznika, każdej rodzinie przyznano zaledwie 22 euro.

Rząd przeanalizował dziś sposoby zapewnienia, by Travelersi, którzy płacą władzom lokalnym za energię elektryczną, mogli w pełni korzystać z kredytu.

Bezprecedensowe wzrosty cen

Pat Fenlon wskazał na „bezprecedensowe wzrosty hurtowych cen gazu”, które „wzrosły o ponad 1000% w ciągu ostatnich 18 miesięcy”.

Powiedział Komitetowi ds. Środowiska i Działań na rzecz Klimatu, że dwa lata temu roczne hurtowe koszty energii w Electric Ireland wynosiły 300 mln euro, a teraz mają osiągnąć 2 mld euro.

Co z klientami programu Pay-As-You-Go?

Lider Partii Zielonych, Eamon Ryan, spotka się z dostawcami energii i regulatorem mediów. Razem maja poszukać zabezpieczeń dla odbiorców energii na zasadach PAYG.

Departament Środowiska, Klimatu i Komunikacji powiedział, że pan Ryan spotka się w nadchodzących tygodniach z Komisją ds. Regulacji Energetyki i Dostawców Energii, aby podkreślić znaczenie ochrony i wsparcia klientów.

Komisja ds. Regulacji Usług komunalnych poinformowała już departament, że przyznanie dodatkowych kredytów klientom korzystającym z płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem jest trudne. Systemy pomiarowe nie mogą dostarczyć danych umożliwiających identyfikację tych osób.

W oświadczeniu stwierdzono:

„Systemy pomiarowe nie mogą zapewnić szczegółowości danych wymaganych do zidentyfikowania przyczyn braku doładowania niektórych liczników lub grup klientów. CRU poinformował Departament Środowiska, Klimatu i Komunikacji o ograniczeniach systemów pomiarowych w tym zakresie.

Wszyscy odbiorcy energii elektrycznej skorzystają z rządowego kredytu na energię elektryczną, który został niedawno ogłoszony w budżecie. 
Dodatkowe kredyty dla klientów PAYG wymagałyby dalszego subwencji lub dostępu do nierynkowego mechanizmu kredytowego.

 

Tymczasem rząd ogłosił dodatkowe środki ochrony klientów na nadchodzącą zimę.

Zabezpieczenia obejmują:

  • zakaz odłączenia energii dla wszystkich odbiorców krajowych od połowy grudnia do połowy stycznia.
  • zwiększenie „kredytu awaryjnego” na wszystkich licznikach Pay as you go, na wypadek wyczerpania się pieniędzy, z 10 do 20 euro. Kredyt wzrósł 1 października.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły