fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Rząd zatwierdził czasowy zakaz eksmisji

Rząd zatwierdził czasowy zakaz eksmisji. Ma on  obowiązywać od 1 listopada do końca marca.

Oznacza to, że jeśli lokator otrzyma nakaz eksmisji nie może on zostać zrealizowany od przyszłego miesiąca do końca marca 2023 r.

Taoiseach Micheál Martin powiedział, że proponowany zakaz eksmisji ma na celu uzyskanie właściwej równowagi i „utrzymanie dachu” nad osobami zagrożonymi bezdomnością.

Taoiseach powiedział, że tymczasowy zakaz eksmisji będzie ograniczony czasowo ze względu na kontekst prawny.

Minister Darragh O’Brien powiedział News at One RTÉ, że wypowiedzenie najmu, które zostało wydane do tej pory 2273 osobom, nie może wejść w życie w okresie obowiązywania moratorium.

Powiedział, że zakaz „ochroni dość znaczną grupę ludzi”.

O’Brien powiedział, że gabinet dostrzega „wyjątkowe czasy, w jakich się obecnie znajdujemy” i ostrą presję na awaryjne zakwaterowanie w całym kraju.

„Chcemy mieć pewność, że możemy chronić najemców przez te zimowe miesiące. Jednocześnie szanując podstawowe prawa właścicieli nieruchomości” – powiedział.

Wyjątki

Minister Sprawiedliwości broniła decyzji rządu o wprowadzeniu zakazu eksmisji – trzy miesiące po tym, jak Taoiseach stwierdził, że nie można go wprowadzić, ponieważ byłoby to niezgodne z konstytucją.

Przemawiając do Prime Time RTÉ, Helen McEntee powiedziała, że ​​rząd zdecydował się wprowadzić  zakaz eksmisji, ponieważ „cała dynamika się zmieniła”.

„Chcemy mieć pewność, że  tej zimy, ludzie nie będą bali się,  że zostaną eksmitowani. To jest środek tymczasowy”.

Minister zaznaczyła, że zakaz eksmisji nie dotyczy lokatorów którzy:

„nie płacą czynszu, nie płacą rachunków lub zarzuca się im zachowania antyspołeczne”.

„Musimy znaleźć równowagę. Ludzie, którzy są właścicielami tych nieruchomości często są to ludzie, którzy posiadają jeszcze jedną nieruchomość, jest to inwestycja. Musimy zrównoważyć prawa, a także upewnić się, że nikt nie zostanie bezdomny w Boże Narodzenie.”

Zdanie opozycji

Liderka Sinn Féin, Mary Lou McDonald, powiedziała wcześniej Dáilowi ​​o bezdomnej rodzinie mieszkającej w namiocie, której, jej zdaniem, powiedziano, że „zarabiają za dużo na wsparcie mieszkaniowe”.

„Kiedy pracująca rodzina mieszka w namiocie, jest to znak, że system jest zepsuty ” – powiedziała McDonald.

Przyjmując z zadowoleniem zakaz eksmisji, powiedziała, że ​​musi on zostać wdrożony bez zwłoki. W odpowiedzi  Taoiseach Micheál Martin powiedział, że niedopuszczalne jest, aby rodzina musiała mieszkać w namiocie. Natomiast zakaz może wejść w życie z początkiem listopada, jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Oireachtas.

Prawie 650 domów zostało zakupionych przez władze lokalne po tym, jak minister ds. mieszkalnictwa zatwierdził zakup nieruchomości, w których lokatorzy znajdują się na skraju bezdomności, powiedział Martin w wywiadzie dla Dáil.

Liderka Partii Pracy Ivana Bacik powiedziała, że ​​z zadowoleniem przyjmuje zwrot rządu w sprawie tymczasowego zakazu eksmisji. Dodala jednak, że ​​dla prawie 11 000 osób bezdomnych, z których 3200 to dzieci, pomoc nadeszła za późno. Powiedziała, że ​​rząd powinien szybko nałożyć na właścicieli, którzy chcą eksmitować lokatora, obowiązek skontaktowania się najpierw z lokalnymi władzami w sprawie ewentualnego zakupu nieruchomości.

Argumentowała, że ​​zapewniłoby to zasobom mieszkaniowym bardziej zrównoważone podstawy. Szczególnie, gdyby tym planom towarzyszyła realizacja celów budowlanych.

Micheál Martin powiedział, że przepisy umożliwiające zakaz eksmisji zostaną wkrótce opublikowane. Zapewni to większe bezpieczeństwo najemcom.

Podobny środek został wprowadzony podczas pandemii Covid-19. Obecnie istnieje porównywalny kontekst, biorąc pod uwagę „bardzo poważny” kryzys energetyczny.

Ivana Bacik powiedziała, że ​​jej partia będzie współpracować z rządem, aby zapewnić jak najszybsze uchwalenie zakazu eksmisji. Zostało to przyjęte z zadowoleniem przez Taoiseacha. Dodał również, że będzie ściśle współpracował z opozycją w tej kwestii.

Ustawa  będzie chronienić najmców dzień po wejściu jej w życie.

Ulga podatkowa

Minister finansów Pascal Donohoe potwierdził swoją decyzję o rozszerzeniu ulgi podatkowej na czynsz w wysokości 500 euro. W rezultacie będą mogli z niej skorzystać rodzice studenów. Do ulgi będą mieć prawo rodzice, którzy płacą czynsz dziecka a najem jest zarejestrowany w Residential Tenancies Board.

Niezadowolenie wlaściceli nieruchomości

Przewodnicząca Irlandzkiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości powiedziała, że ​​jej organizacja rozważa prawne zakwestionowanie proponowanego zakazu.

Przemawiając w Morning Ireland RTÉ, Mary Conway powiedziała, że ​​niektórzy członkowie cierpią z powodu  stresu finansowego. W rezultacie muszą sprzedać swoje nieruchomości. Po wprowadzeniu nie będą mogli tego zrobić. Jej zdaniem, właściciele odchodzą z rynku, ponieważ jest on nadmiernie regulowany.

Dyrektor naczelny charytatywnej organizacji mieszkaniowej Threshold określił decyzję o wprowadzeniu ograniczonego czasowo zakazu eksmisji jako „najmniej najgorszą opcję”.

John-Mark McCafferty powiedział, że w tym roku organizacja charytatywna odnotowała  podwojoną liczbę wypowiedzeń najmu.

Większość tych spraw dotyczy wynajmującego, który chce sprzedać nieruchomość.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły