fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Jak obniżyć koszty użytkowania sprzętu AGD?

Jak obniżyć koszty użytkowania sprzętu AGD?

Ponieważ staramy się, aby nasze rachunki malały kiedy wchodzimy w sezon zimowy, dobrze jest wiedzieć, które urządzenia domowe spalają najwięcej energii.

Phil Smyth, fizyk i inżynier z UCD Discovery and Simply Science wraz z  Claire Byrne w RTÉ Radio 1, opowiedzieli jak zaoszczędzić na rachunkach.

 UE wprowadziła nowy system etykietowania urządzeń w celu wyświetlenia ich efektywności energetycznej.

Zamiast nieco mylących etykiet A, A+. A++ i A+++, będzie teraz system od A do G:

Oceny są zasadniczo takie same, ale zmieniono skalę, aby była nieco łatwiejsza do zrozumienia”.

Każde urządzenie ma inną zasadę, jeśli chodzi o maksymalne wykorzystanie go, więc najlepszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest zawsze czytanie instrukcji.

Jeśli chodzi o pralkę, to  zamiast pakować ją po brzegi, powinieneś zostawić trochę miejsca na powietrze.

Dwa średnie ładunki prania będą w rzeczywistości bardziej wydajne niż przeładowanie pralki” – wyjaśnia.

Ostatecznie jednak koszt użytkowania urządzenia sprowadza się do temperatury.

Każde urządzenie, którego używasz, które podgrzewa, a w szczególności podgrzewa wodę, zużywa więcej energii.

Wiele rzeczy, które posiadasz, będzie miało tryb ekologiczny, który z czasem będzie się nagrzewał bardziej równomiernie.

Czasami jednak tryby ekologiczne, na różnych rzeczach, mogą zużywać trochę więcej energii elektrycznej, szczególnie jeśli przeciążone”.

Zmywarka bardziej ekologiczna niż zmywanie

Jeśli nie znosisz zmywania naczyń, z przyjemnością dowiesz się, że zmywarki są w rzeczywistości bardziej wydajne niż ty sam, jeśli chodzi o sprzątanie.

Pełna zmywarka zużywa około połowy energii, którą faktycznie zużylibyśmy do podgrzewania wody, a także zużyje kilka litrów wody mniej.  Około 80% energii używanej w zmywarce służy do podgrzewania wody, więc jeśli ustawisz nieco niższą temperaturę, zaoszczędzisz większą ilość zużytej energii.

Claire mówi Philowi, że suszarka bębnowa stała się wrogiem numer jeden w jej gospodarstwie domowym, ponieważ zużywa niewiarygodną ilość energii.

Najlepszym sposobem na uniknięcie korzystania z suszarki, mówi Phil, jest dobre staromodne rozwieszanie prania na świeżym powietrzu.

Jeśli jednak pogoda nie jest zbyt dobra lub mieszkasz w mieszkaniu bez możliwości suszenia na zewnątrz, możesz wypróbować przydatne technologie, takie jak podgrzewane rozkładane suszarki na ubrania lub osuszacz powietrza.

Problem z suszeniem ubrań w domu polega na tym: gdzie idzie wilgoć? Chcesz o to zadbać pod kątem pleśni i innych rzeczy w domu.  Osuszacze są odprowadzią na wilgoć

Jeśli nie masz pod ręką osuszacza, pamiętaj o wprowadzeniu do domu pewnej cyrkulacji powietrza, gdy ubrania wysychają: „Jeśli masz rozkładaną suszarkę na ubrania i okno jest otwarte, to powietrze przepływa wokół, aby wysuszyć rzeczy”.

Lodówka kluczowy sprzęt w domu

Lodówka to urządzenie, które działa 24 godziny na dobę, ale również służy przez całe lata. Jeśli szukasz lodówki, koniecznie zainwestuj w energooszczędną.

Lodówka klasy C zużywa około 150 kilowatogodzin rocznie, czyli około 43 euro. Lodówka klasy F faktycznie zużyłaby około 115 euro rocznie”.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, gdzie umieszczasz urządzenia i jak o nie dbasz.

Przede wszystkim nie stawiaj lodówki obok piekarnika.

Koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi lodówki, aby dowiedzieć się, jak o nią dbać, nigdy nie wkładaj do niej gorących potraw i pamiętaj o rozmrażaniu urządzenia co około sześć miesięcy.

Jeśli chodzi o gotowanie jedzenia z lodówki, Phil sugeruje zainwestowanie w Air-fryer.

Airfryera nie trzeba nagrzewać, nie ma potrzeby użycia oleju jak w tradycyjnych frytkownicach. Wszystko jest szybciej przygotowane. Mniejsze zużycie energii, oznacza mniejsze koszty

ŹródłoRte.ie