fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

Cork kusi jazzem

Jeden z założycieli Cork Jazz Festival powiedział, że wielkość miasta Cork była kluczowa dla długoletniego sukcesu tego festiwalu.

Festiwal powrócił po raz 44. z szeregiem aktów i doświadczeń w wielu miejscach.

Przemawiając w programie RTÉ Brendan O’Connor, Harry Connolly powiedział, że chociaż muzyka jest na pierwszym miejscu, ludzie, którzy mogą chodzić od jednego miejsca do drugiego, zwiększają wrażenie odwiedzających.

„Miasto jest na tyle małe, że ludzie mogą zaparkować samochód i dojść do wszystkich miejsc” – powiedział.

„W tym roku są to 72 miejsca, w tym ratusz, opera, restauracje i puby” – dodał Connolly.

Innym ważnym aspektem sukcesu festiwalu jest październikowe święto państwowe – powiedział.

Connolly powiedział, że dzięki temu ludzie z innych części kraju mogą przyjechać do Cork i cieszyć się wszystkim, tym co ma do zaoferowania festiwal.

„Poniedziałkowy Bank Holiday jest kluczowy, ponieważ pozwala mieszkańcom Dublina i innych części kraju powiedzieć:„ Jasne, że wrócimy w poniedziałek ”. Tak więc ten dodatkowy dzień jest bardzo ważny” – Connolly powiedział.

Cork Jazz Festival rozpoczął się w październiku 1978 r. Connolly powiedział jednak, że hrabstwo było wylęgarnią utalentowanych muzyków jazzowych na długo przed rozpoczęciem festiwalu.

„Uważam, że wpływ liniowców [rejsów] wjeżdżających do Cobh był impaktem” – powiedział.

„W Long Valley Bar mieliśmy coś w rodzaju jazzowego społeczeństwa. Pamiętam, że graliśmy z wieloma muzykami, którzy już dawno odeszli do świata jazzu w chmurach.”

„To było małe koło, ale w latach 60. graliśmy dużo jazzu” – dodał Connolly.

RTE.ie podaje, że festiwal potrwa do 31 października.

ŹródłoRte.ie