fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

Ceny paliwa do samochodów z silnikiem diesla rekordowo wysokie

Diesel prawie 20 centów droższy od benzyny.

Ceny oleju napędowego są obecnie jednymi z najwyższych w historii,  wynika z najnowszego badania cen paliwa przeprowadzonego przez AA Ireland.

AA podała, że ​​średnia cena benzyny w całym kraju utrzymuje się na poziomie 1,84 euro za litr. Natomiast cena oleju napędowego wynosi obecnie 2,02 euro za litr, czyli o 4% drożej niż w zeszłym miesiącu.

Benzyna jest średnio o 11% droższa niż w październiku 2021 roku, a olej napędowy droższy o prawie 30%.

Dane pokazują, że przy obecnych cenach paliwa, przeciętny kierowca posiadający samochód benzynowy wydaje  2210 euro rocznie. Czyli 219 euro więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku.

Utrzymanie samochódu z silnikiem wysokoprężnym kosztuje 2020 euro rocznie, przy obecnych cenach paliwa. To 126 euro więcej niż w październiku 2021 r.

Uważa się, że za różnice w cenach odpowiada nadwyżka w produkcji benzyn i deficyt w produkcji oleju napędowego.

„W ostatnim miesiącu zaobserwowaliśmy spory wzrost cen oleju napędowego, mimo że ceny benzyny w tym samym okresie pozostawały w znacznej mierze stagnacyjne”, powiedział dyrektor ds. komunikacji w AA Ireland, Paddy Comyn.

„Od 2008 roku sprzedaż samochodów z silnikiem diesla była bardzo duża. W rezultacie wysokie ceny paliwa będą miały wpływ na dużą liczbę kierowców w całym kraju, w czasie, gdy ceny energii rosną na całym świecie” – dodał.

ŹródłoRte.ie