fbpx
10.8 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

Bank Centralny zmienia limity kredytów hipotecznych

Bank Centralny ma zwiększyć limity kredytów hipotecznych dla kupujących po raz pierwszy, podnosząc limit do czterokrotności ich dochodu brutto.

Jak podaje The Journal poprzedni limit obowiązywał od 2015 roku.

Limity pożyczkowe dla kupujących po raz pierwszy wzrosły, ale kwota o jaka będą mogli  się ubiegać to maksymalnie 90% wartości domu.

Natomiast limit w przypadku kupujących po raz drugi zostanie zwiększony z 80% do 90%.

Oznacza to, że depozyty w wysokości 10% wartości domu są teraz wymagane zarówno dla kupujących pierwszy dom.  Jak również tych którzy chcą wspiąć się po drabinie nieruchomości i kupić inny dom dla siebie.

Limity pożyczek dla kupujących po raz drugi wzrosły, ale stawki dla kupujących na wynajem pozostaną na poziomie 70% wartości domu. Oznacza to, że każdy planujący kupno domu na wynajem będzie musiał posiadać depozyt w wysokości 30% wartości domu.

Zmiany te mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

W oświadczeniu zapowiadającym zmiany prezes Banku Centralnego Gabriel Makhlouf powiedział, że choć korzyści z tych zmian mogą nie być widoczne od razu, to jednak pomogą w dłuższej perspektywie.

„Środki hipoteczne są niezbędne w naszej misji służenia społeczeństwu poprzez utrzymanie stabilności finansowej gospodarki i gospodarstw domowych jako całości. Zatem dobrą praktyką polityczną jest ich przegląd, biorąc pod uwagę szersze zmiany w gospodarce” – powiedział Makhlouf.

Dodał, że zmiany w polityce będą miały wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny, na szersze społeczeństwo.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że podobnie jak wszystkie interwencje polityczne, środki hipoteczne przynoszą społeczeństwu zarówno korzyści, jak i koszty.

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji Maklouf przyznał, że w wyniku zmiany prawdopodobnie nastąpi „umiarkowana” podwyżka cen mieszkań. Dodał, że ogłoszenie dotyczyło zapewnienia stabilności finansowej, a nie zarządzania cenami mieszkań.

„Będzie to niewielki wpływ na ceny domów”, ale jak zapewniał, istnieje wiele czynników, które wpływają na ceny domów.

ŹródłoThe Journal