fbpx
10.4 C
Dún Laoghaire
środa, 30 listopada, 2022

80% pracodawców planuje podwyżki płac

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez IBEC, 80% pracodawców planuje podwyżki płac w 2023 r.

Coroczny raport HR Update Workplace Trends & Insights pokazuje również, że ponad połowa respondentów planuje zwiększyć zatrudnienie w 2023 r. w związku z wysokim poziomem rywalizacji o pracowników, szczególnie tych z umiejętnościami informatycznymi.

Badanie podkreśla znaczenie pracy hybrydowej i elastycznej, jeśli chodzi o zatrzymanie personelu.

Badanie zostało opublikowane przez Ibec przed HR Leadership Summit.

„Wyniki dzisiejszego raportu Ibec HR Update 2022 zwracają uwagę na wiele wyzwań i możliwości stojących przed praktykami HR, a także szerszą społecznością biznesową” – powiedziała Maeve McElwee, dyrektor ds. relacji z pracodawcami w Ibec.

„W kontekście ciągłych zakłóceń w  świecie pracy i zmieniających się trudności ekonomicznych, badanie pokazuje, że irlandzkie firmy borykają się z niedoborem talentów. To powoduje, że większy nacisk kładzie się na inicjatywy dotyczące zatrzymywania pracowników. Czyli podwyżki płac, dodatkowe świadczenia, dodatkowe urlopy, zapewnienie różnorodnych programów dobrego samopoczucia i większe dostosowanie elastycznej, hybrydowej/zdalnej pracy.”

W ankiecie Ibec wzięło udział 329 starszych liderów HR. Podzielili się oni swoimi poglądami na temat płac, zasobów i trendów HR.

ŹródłoRte.ie