fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

W 2023 roku więcej osób zakwalifikuje się do GP Visit Card

W tegorocznym budżecie na służbę zdrowia  przeznaczono rekordowe  23 miliardy euro.

W ramach rozszerzenia uprawnień do bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego od kwietnia przyszłego roku, około 420 000 osób otrzyma GP visit card.  Jest to karta uprawniająca do bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego .

Aby umożliwić objęcie leczeniem większej liczby osób, rząd postanowił zwiększyć limity dochodów dla tego programu.

Lekarze GP są jednak nieszczęśliwi z tego powodu.

Irlandzka Organizacja Medyczna stwierdziła, że ​​już brakuje lekarzy rodzinnych do świadczenia opieki, teraz. Ich zadaniem  wprowadzenie tych zmian zwiększy listy oczekujących.

Listy pacjentów Lekarze rodzinni mają limity przyjęcia pacjentów z rządowego programu do 2200. Wielu z nich obecnie posiada listę oczekujących. Wielu z nich twierdzi juz teraz, ze nie będzie w stanie podjąć dodatkowej liczby pacjentów.

W praktyce zmiana spowoduje, że wielu przypadkach osoby, które obecnie są prywatnymi pacjentami lekarzy rodzinnych, otrzymają bezpłatną opiekę lekarską.

Lekarze twierdzą, że już teraz  znacznie częściej przychodzą osoby posiadające karty medyczne niż pacjenci prywatni.

Natomiast urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że ostatnie badania sugerują, że liczba wizyt wzrośnie maksymalnie  o 30%.

Wsparcie dla lekarzy

Bezpłatna opieka lekarza rodzinnego ma być wspierana pakietem dodatkowego wsparcia dla przychodni lekarzy pierwszego kontaktu.

W zeszłorocznym budżecie obiecano bezpłatną opiekę lekarza rodzinnego dla dzieci w wieku poniżej 6 lat  i 7 lat. Decyzja ta została na razie opóźniona. Aktualnie jest  przedmiotem negocjacji ze związkami lekarzy i Irlandzką Organizacją Medyczną.

W ramach budżetu 2023 opłaty mają zostać zniesione opłaty za hospitalizacje.

Niedawno zniesiono te opłaty dla dzieci poniżej 16 roku życia. Nowe prawo obejmujące wszystkich ma natomiast wejść w życie w kwietniu 2023 roku.

Ponad 857 000 osób w jakiejś formie jest na listach oczekujących na opiekę szpitalną. Fundusz w wysokości ponad 440 milionów euro jest przeznaczony na próbę zmniejszenia tych rekordów.

Nie ma zmian w obecnej kwocie maksymalnej opłaty za leki. Kwota nadal wynosi 80 euro. Program wsparcia to Drug Payment Scheme.

Inne zmiany w systemie opieki zdrowotnej, to zerowy podatek VAT na defibrylatory od stycznia przyszłego roku. Dodatkowo zerowy podatek VAT na hormonalną terapię zastępczą, zamienniki nikotyny i niektóre produkty higieny intymnej dla kobiet.

W przyszłym roku rząd przeznaczy ponad 430 milionów euro na środki związane z Covid-19. W tym sprzęt ochrony osobistej, testowanie i śledzenie oraz szczepienia.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły