fbpx
7.7 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Reakcja ministra spraw zagranicznych na przemowę Putina

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney mówi, że ogłoszenie przez Rosję częściowej mobilizacji rezerw wojskowych jest „najbardziej znaczącym wydarzeniem” w wojnie od czasu inwazji rosyjskiej, która rozpoczęła się w lutym.

Coveney weźmie udział jutro w specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Oczekuje on „bardzo solidnej i dosadnej” debaty.

W spotkaniu wezmą również udział ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Ukrainy, USA, Francji i Chin.

Reakcja na przemowę Putina

Minister nazwał rosyjski plan przeprowadzenia referendów w czterech okupowanych ukraińskich prowincjach jako „pozę”. Powiedział jednak, że świat musi reagować „bardzo stanowczo” na rosyjskie groźby.

Reagując na dzisiejsze poranne oświadczenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, minister Coveney powiedział: „To, co widzieliśmy w przemowieniu prezydenta Putina, to eskalacja rosyjskich intencji w kontekście wojny na Ukrainie.”

„Ogłosili częściową mobilizację. To w praktyce oznacza, że ​​zamierzają dodać około 300 000 ludzi do swoich sił zbrojnych…To nie jest dobra wiadomość.”

„To znacząca eskalacja. Jeśli to dodamy do rosyjskiego zamiaru przeprowadzenia na okupowanych terytoriach Ukrainy czegoś, co można określić tylko jako pozorne referendum, aby spróbować stworzyć jakieś fałszywe uzasadnienie dla eskalacji ich agresji tam, myślę, że to sygnały bardzo niepożądane. To niepokojący rozwój wydarzeń w kontekście wojny, prawdopodobnie najbardziej znaczący od czasu inwazji Rosji w lutym”.

Zdecydowana krytyka

Coveney skrytykował rosyjskie posunięcie, które zbiega się z terminem Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zgromadzenie koncentruje się głównie na problemie globalnego niedoboru żywności w przyszłym roku.

„Jeśli Rosja zdecyduje się zakończyć tę wojnę, cóż, wtedy zabijanie by się skończyło. I tak musi się stać.

„Więc podejdziemy do tego jutro, robiąc to, co robiliśmy i zrobiliśmy w każdej z ukraińskich debat. Będziemy rozmawiać o tym, czego oczekuje się od krajów na świecie. W szczególności członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w zakresie ich zachowania w sposób zgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym.”

„I oczywiście odpowiemy na to, co prezydent Putin powiedział w ciągu ostatnich 24 godzin. Eskalacja nie jest tutaj potrzebna. Potrzebna jest jej odwrotność.”

„Widzieliśmy już dziesiątki tysięcy ludzi zabitych w tej wojnie – jeśli nie ponad 100 000 na tym etapie. Powinno się to skończyć. A Rada Bezpieczeństwa ONZ jest miejscem, w którym można to ogłosić”.

Coveney powiedział, że jutro odbędzie się najważniejsza debata w irlandzkiej kadencji na temat Rady Bezpieczeństwa.

W zeszłym tygodniu minister odbył długie spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dymitro Kuleba w czarnomorskim porcie w Odessie w ramach przygotowań do spotkania.

Conveney powiedział, że konieczne jest wysłuchanie tego, co mają do powiedzenia naród i rząd Ukrainy. To ponieważ ich kraj został zaatakowany.

„Prowadzi nas Ukraina, jej prezydent i ludzie” – powiedział.