fbpx
12.5 C
Dún Laoghaire
sobota, 1 października, 2022

Młodzi ludzie coraz częściej rozważaja emigrację

70 procent młodych mieszkańców  Irlandii rozważa emigrację w celu zapewnienia sobie lepszej jakości życia.

Większość z nich  rozważa emigrację z powodu obaw o swoją przyszłość.

Wyniki badania pokazują, że 7 na 10 osób w wieku od 18 do 24 lat zastanawia się nad wyprowadzką z Irlandii. Uważają oni, że praca za granicą da im lepsze perspektywy.

Badanie  przeprowadzono na zlecenie Irlandzkiej Narodowej Rady Młodzieży (NYCI).

Ankieta przeprowadzona przez Czerwony Krzyż wykazała również, że osiem na dziesięć osób obawia się o swoją przyszłość. Natomiast jedna na dwie twierdzi, że jej zdrowie psychiczne pogorszyło się w wyniku kryzysu związanego z kosztami życia.

Prawie połowa wszystkich respondentów stwierdziła również, że ma trudności z wiązaniem końca z końcem. Ponad jedna czwarta stwierdziła, że ma trudne  doświadczenia z wynajmem mieszkania w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Rada NYCI, organ przedstawicielski wolontariackich organizacji młodzieżowych w Irlandii, wyraziła zaniepokojenie wynikami badania. Rezultaty podkreślają poważny wpływ obecnego kryzysu kosztów utrzymania na młodych ludzi.

Wezwała rząd do podjęcia pilnych działań w celu zniechęcenia młodych ludzi do emigracji i zapewnienia, że nie zostaną pominięci w czasie kryzysu.

Rada NYCI wyraziła obawę, że wielu młodych Irlandczyków prawdopodobnie zdecyduje się na emigrację, jeśli ich głosy nie zostaną wysłuchane w nadchodzącym budżecie.

Spojrzenie studentek

Jedna z respondentek, Clare Jane Hickey (21), z Waterford, która w zeszłym miesiącu wyjechała z Irlandii, by studiować na Uniwersytecie w Gronigen w Holandii, powiedziała, że jej decyzja o wyjeździe za granicę była spowodowana wysokimi kosztami utrzymania.

W Holandii płacę rocznie niższe czesne za wykształcenie uniwersyteckie w porównaniu z Irlandią. W Irlandii ja lub moi rodzice musielibyśmy zapłacić  czesne w wysokości 3000 euro rocznie” – powiedziała.

Inna studentka, Aisling Maloney (19), z Roscrea w hrabstwie Tipperary, powiedziała, że pochodzi z rodziny oniskim zapleczu społeczno-ekonomicznym” i zmaga się z rosnącymi kosztami.

Aisling, która jesienią wraca na UCD, powiedziała, że ma szczęście, że ma zapewnione zakwaterowanie w kampusie. Nadal jednak martwi się kosztami jedzenia, podręczników i „tym, że traci różne życiowe szanse, które inni młodzi ludzie mają i uważają za oczywiste.”

Komentarz Paula Gordona

Paul Gordon, dyrektor ds. polityki i rzecznictwa Rady NYCI  powiedział, że młodzi ludzie obawiają się o swoją przyszłość.

Wysokie koszty życia utrzymania wpływają na wszystkie warstwy społeczeństwa.Jednaj na młodych ludzi wpływają one  w inny sposób.

Wśród środków zaproponowanych przez NYCI w celu rozwiania obaw młodych ludzi są obniżone opłaty rejestracyjne za edukację. Zarówno na poziomie wyższym jak i za praktyki zawodowe. Dodatkowo podniesienie krajowej płacy minimalnej dla osób poniżej 20 roku życia do stawki dla osób powyżej 20 roku życia.

Inne propozycje obejmują rozszerzenie karty podróżnej na większą liczbę młodych ludzi. Jak również zrównanie stawki zasiłku dla osób poszukujących pracy bez względu na wiek.

Rada NYCI powiedziała, że wyniki ankiety wykazały, że dużo ludzi popiera politykę pomocy młodym ludziom.

Z tych badań jasno wynika, że opinia publiczna zdaje sobie sprawę z dużego obciążenia młodych ludzi. Chce zatem, aby byli oni chronieni przed najcięższymi skutkami kryzysu” – powiedział Gordon.

Nasi przywódcy muszą pokazać młodym ludziom w Irlandii, że są oni cenioną częścią społeczeństwa i że nie zostaną pominięci w rozmowie o kosztach życia” – dodał.

error: Content is protected !!