fbpx
12.5 C
Dún Laoghaire
sobota, 1 października, 2022

Kryzys mieszkaniowy a zdrowie psychiczne

Organizacja Threshold ostrzega przed kosztami zdrowia psychicznego spowodowanymi kryzysem mieszkaniowym.

Organizacja charytatywna zajmująca się mieszkalnictwem ostrzegła, że „bardziej niepewne warunki najmu” i „obniżające się standardy” zwiększają koszty psychiczne związane z kryzysem najmu.

Organizacja uruchomiła dziś kolejny etap kampanii informacyjnej „Poznaj swoje prawa”, która ma na celu wzmocnienie pozycji najemców w całej Irlandii.

Wiemy, że prawie 50% najemców w Irlandii żyje teraz w obawie przed utratą wynajmowanego domu” – powiedział dyrektor generalny John-Mark McCafferty.

Przemawiając na inauguracji, minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że jest „dokładnie świadomy presji” na najemców i oświadczył, że rząd zobowiązał się do „poprawy ich sytuacji”.

McCafferty powiedział, że kampania jest sposobem na przypomnienie  najemcom, że dostępne są dla nich bezpłatne  porady i wsparcie.

Ochraniamy lokatorów i tym samym zapobiegamy bezdomności” – powiedział.

Katastrofalne koszty życia

Threshold zwraca uwagę na „stale wysoki poziom stresu i niepokoju wśród najemców”. Dodając, że 60% respondentów stwierdziło, że wynajem ma negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Minister O’Brien powiedział, że „najemcy są teraz centralną kwestią w jego myślach i w  dyskusjach, które prowadzi z kolegami z rządu” na temat budżetu 2023.

Mogę powiedzieć, że to, nad czym pracuję, będzie oczywiście zawierało propozycje dotyczące najemców” – powiedział.

Pan O’Brien zwrócił uwagę na wzrost dyskrecjonalności zasiłku mieszkaniowego (HAP) do 35%, rozszerzenie tej stawki na osoby samotne oraz wydłużenie okresu wypowiedzenia w przypadku najmu poniżej trzech lat.

Będziemy świadkami setek nowych, wspieranych przez państwo wynajmów po przystępnych cenach na 40-letnie bezpieczne umowy najmu, które nie istniały zaledwie 12 miesięcy temu” – powiedział.

Threshold ostrzega, że Irlandia jest dotknięta „eskalującą katastrofą kosztów utrzymania”, a najemcy „niesprawiedliwie dotknięci irlandzkim kryzysem mieszkaniowym”.

Organizacja charytatywna rozmawiała z 500 najemcami w ramach drugiego roku kampanii „Poznaj swoje prawa”.

Jedna trzecia z nich wydaje co najmniej połowę swoich dochodów netto na czynsz.

Prawie połowie z nich (47%) właściciel niesłusznie wstrzymał kaucję, co stanowi wzrost o jedną piątą w stosunku do ubiegłego roku.

Prawie trzy czwarte ma w wynajmowanych domach  pleśń lub wilgoć, co stanowi wzrost o jedną trzecią.

Ponad jedna czwarta została niesłusznie eksmitowana.

ŹródłoRte.ie
error: Content is protected !!