fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Koszty wynajęcia mieszkania w Irlandii stale rosną

Według organizacji charytatywnej, jedna trzecia najemców wydaje 50% lub więcej swoich dochodów netto na czynsz.

Threshold opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 500 dorosłych najemców na temat ich dochodów w ramach kampanii mającej na celu podkreślenie praw, jakie mają prywatni najemcy w Irlandii.

Okazało się, że 60% właścicieli nieruchomości zwiększyło czynsz w ciągu ostatniego roku. Natomiast prawie połowa (47%) wszystkich najemców stwierdziła, że ​​właściciel niesłusznie wstrzymał kaucję. To wzrost o 20% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Siedemdziesiąt cztery procent najemców stwierdziło, że często mają problemy z pleśnią lub wilgocią w wynajmowanych domach. To wzrost o 57% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dodatkowo 27% najemców doświadczyło niesprawiedliwej eksmisji, w porównaniu z 10% w zeszłym roku.

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że partia Fianna Fail jest „dokładnie świadoma presji, pod jaką znajdują się najemcy”. Bierze tą sytuację pod uwagę w ramach negocjacji budżetu 2023.

„[Najemcy] są bardzo ważną grupą ludzi, którym chciałbym móc pomóc. Jest to oczywiście oparte na dyskusjach, które prowadzimy i będziemy mieć w nadchodzących tygodniach, aby zobaczyć, co możemy zrobić, aby pomóc.

Jestem również bardzo świadomy wysokich kosztów czynszów i proporcji, do zarobków netto.

…Jako minister mieszkalnictwa, i z perspektywy partii Fianny Fail, najemcy są obecnie centralnym punktem w naszych dyskusjach”.

Raport organizacji Threshold

Threshold powiedział, że podwyżki czynszów i wycofywanie się właścicieli z rynku, zwłaszcza małych właścicieli, którzy zapewniali by bardziej przystępne ceny, wywierały dalszą presję na finansowo uciskanych najemców.

John-Mark McCafferty, dyrektor naczelny Threshold, powiedział, że kampania praw najmu jest ważna w czasie, który jest „bardzo wymagający w sektorze prywatnego najmu pod względem poziomu czynszu i bezpieczeństwa dzierżawy oraz jakości sprawiedliwej dostępności mieszkań w prywatnym sektorze najmu”.

Rozpoczęty przez Threshold i Departament Mieszkalnictwa, Samorządu Lokalnego i Dziedzictwa, jest to drugi rok kampanii „Prawa własne”.

 

Kampania ma na celu podniesienie świadomości, w jaki sposób Threshold może zapewnić lokatorom natychmiastową pomoc.

McCafferty dodał:

„W obliczu wszystkich wyzwań i wszystkich problemów, przed którymi stoją prywatni najemcy i ich rodziny, należy ich uspokoić i powiedzieć:

„ Spójrz, Threshold jest tutaj. Jesteśmy niezależni, jesteśmy dyskretni, jesteśmy w twoim narożniku”.”

ŹródłoIrish Mirror