fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Budżet 2023 już za tydzień

Budżet 2023 już za tydzień – Czego można się spodziewać? 

Budżet 2023 jest tuż za rogiem, a urzędnicy rządowi starają się dopiąć na ostatni guzik szereg środków, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami życia.

Tysiące ludzi z niecierpliwością wyczekuje ogłoszenia budżetu w przyszłym tygodniu. 27 wrzesnia najprawdopodobniej zostanie określony szereg jednorazowych dopłat.

Ministrom finansów Paschalowi Donohoe i Michaelowi McGrathowi udaje się utrzymywać większość planów w tajemnicy. Istnieją jednak pewne wskazówki, na co zostanie wydane 6,7 miliarda euro z tegorocznego budżetu.

Oto zapowiedź tego, czego można się spodziewać.

Rachunki za energię

Gospodarstwa domowe w całym kraju stanęły w obliczu bezprecedensowego wzrostu rachunków za energię w ciągu ostatniego roku. Aby temu przeciwdziałać, zaproponowano łącznie trzy dopłaty do energii, każda o wartości 200 euro.

Lider Partii Zielonych, Eamon Ryan, wskazał, że jedną dopłatę można przyznać przed świętami Bożego Narodzenia, a pozostałe dwie wypłaty miałyby zostać przekazane przed nadejściem wiosny.

Dodatek opałowy

Dodatek opałowy ma wzrosnąć z 4 do 5 euro, co daje łącznie 37 do 38 euro, ale nie wiadomo jeszcze, czy podwyżka ta wejdzie w życie przed świętami Bożego Narodzenia.

Oczekuje się, że kryteria kwalifikujące do otrzymania dodatku opałowego również zostaną rozszerzone.

Podwyżka dodatku opałowego nastąpi prawdopodobnie od stycznia 2023 r. Będzie kosztować państwo ponad 400 mln euro.

Jego odbiorcy otrzymają również jednorazową dopłatę 100 euro przed świętami Bożego Narodzenia.

Benzyna i olej napędowy

Ceny benzyny i oleju napędowego gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach. W rezultacie wiele osób ma problemy z dojazdem do pracy i z pracy z powodu stale rosnących kosztów.

Aby temu zaradzić, rząd zamierza przedłużyć obniżkę podatku akcyzowego na benzynę i olej napędowy. Dodatkowo niektórzy twierdzą, że mogą zostać wprowadzone dalsze obniżki.

Opieka nad dzieckiem

Kolejnym obszarem zainteresowania w tegorocznym Budżecie jest opieka nad dziećmi.

W całym kraju średni miesięczny koszt opieki nad dzieckiem dla rodziców wynosi obecnie 750 euro.

Opłaty mają zostać obniżone o 50 procent w ciągu najbliższych dwóch lat. W tym roku spodziewana jest obniżka o 200 euro.

Ulgi podatkowe

Właściciele domów mają również skorzystać z tegorocznego budżetu w ramach działań zapobiegających exodusowi małych właścicieli z rynku najmu.

Najemcy będą mogli ulgę podatkową, która została zniesiona w 2017 r. i pozwoli im zaoszczędzić do 1440 euro rocznie.

Opieka społeczna

Oczekuje się również, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony znaczący pakiet socjalny.

Omawiano podwyżkę o 15 euro, ale uważa się, że podwyżka o 10 euro może być bardziej realistyczna.

Rozważana jest również premia z opieki społecznej dokonana przed grudniem, która byłaby oddzielona od premii bożonarodzeniowej.

Minister finansów Paschal Donohoe pracuje również nad propozycją zwiększenia kwoty premii wolnej od podatku, z 500 do 1000 euro rocznie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy mogą co roku otrzymywać od swojego pracodawcy świadczenie o wartości jedynie 500 EUR, wolne od podatku.

Świadczenie to nie może być wypłacane w gotówce. Ma mieć formę bonów lub kart, które można wykorzystać do zakupu towarów lub usług.

 

Płaca minimalna

Oczekuje się, że w budżecie 2023 płaca minimalna wzrośnie o kolejne 80 centów. W rezultacie kwota za godzię wyniesie 11,30 euro.

Będzie to drugi rok z rzędu, kiedy urzędnicy podniosą pensję minimalną.

Plany przewidują wprowadzenie płacy wystarczającej na utrzymanie. Ma ona zastąpić płacę minimalną,  a do 2026 r. ma wzrosąć 13,70 euro za godzinę.

Dopłaty jednorazowe

Rozważane są również inne propozycje, takie jak podwójny zasiłek socjalny, zasiłek na dziecko i jednorazowo podwójny zasiłek dla pracujących rodzin.

Osoby otrzymujące zasiłek rodzinny mogą otrzymać jednorazową wypłatę 280 euro, jeśli mają jedno dziecko, lub 560 euro, jeśli mają dwoje dzieci.

Jeśli rząd zgodzi się na tę politykę, rodzice otrzymają ogromny zastrzyk gotówki, a rodzina z trójką dzieci będzie mogła otrzymać 840 euro.

Rodzina z bliźniakami również otrzymałaby 840 euro, ponieważ otrzymuje półtorakrotność normalnej stawki na dziecko.

ŹródłoIrish Mirror