fbpx
12.5 C
Dún Laoghaire
sobota, 1 października, 2022

Nowy darmowy program opieki zdrowotnej dla kobiet

Każda kobieta w Irlandii w wieku od 17 do 25 lat może od dziś korzystać z bezpłatnej antykoncepcji i związanej z tym opieki medycznej.

Program ma na celu usunięcie obciążenia młodych ludzi kosztami antykoncepcji.

Obecnie osoby nie posiadające medical card płacą  setki euro za wystawienie  recept i środki antykoncepcyjne.

Program obejmuje pigułki i długotrwałą antykoncepcję, w tym wkładki domaciczne. Kobiety będą musiały pokazać swój numer PPS, aby sprawdzić, czy kwalifikują się do programu.

Lekarze rodzinni oferujący tę usługę sami będą informować a kobietom zaleca się skontaktowanie się z lokalnym GP.

Ustawa o zdrowiu  z 2022 r., która przewiduje program bezpłatnej antykoncepcji, została podpisana w lipcu przez prezydenta Michaela D. Higginsa.

Kierownik kliniczny zdrowia kobiet w Irlandzkim Kolegium Lekarzy Ogólnych i Dyrektorze Służby Zdrowia powiedział, że głównym celem programu jest usunięcie kosztów jako bariery dla antykoncepcji dla młodych ludzi.

Minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że po raz pierwszy wprowadzono  bezpłatną antykoncepcję dla kobiet, dodając, że w historii Irlandii odmawiano kobietom podstawowych praw reprodukcyjnych. Przypmniał, że w 1935 r. państwo zakazało sprzedaży i stosowania antykoncepcji.

Pigułki „dzień po”

Przemawiając w Morning Ireland RTÉ, dr Ciara McCarthy powiedziała, że ​​program obejmie również antykoncepcję awaryjną w postaci pigułki „dzień po”. Można ją będzie otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu lub farmaceuty.

Powiedziała, że ​​program pokryje koszty konsultacji lekarza rodzinnego i koszty wszelkich recept.

„Obejmuje to recepty na krócej działające środki, takie jak pigułki antykoncepcyjne. A także na długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne, takie jak,  implanty antykoncepcyjne czy wkładki hormonalne. Dodatkowo programem objęte są wszelkie badania kontrolne i dalsza opieka, która byłaby potrzebna”.

 

Od dziś lekarze pierwszego kontaktu, apteki, ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej, centra planowania rodziny i studenckie przychodnie zdrowia będą podpisywać umowy z HSE na świadczenie usług w ramach programu.

Irlandzkie Stowarzyszenie Planowania Rodziny z zadowoleniem przyjęło wdrożenie programu. Według organizacji  wzmocni on pozycję młodych kobiet, umożliwiając im wybór najlepszej dla nich antykoncepcji.

„Wiemy, że ta inicjatywa będzie miała niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie tysięcy kobiet i dziewcząt” – powiedział prezes stowarzyszenia Niall Behan.

„To kluczowy krok w kierunku równości płci i autonomii reprodukcyjnej w Irlandii. Z niecierpliwością czekamy na powitanie pierwszych klientów programu bezpłatnej antykoncepcji w drzwiach naszej kliniki”.

 

ŹródłoRte.ie
error: Content is protected !!