fbpx
15.8 C
Dún Laoghaire
niedziela, 24 września, 2023

Majątek netto irlandzkich gospodarstw domowych przekracza 1 bilion euro

Majątek netto irlandzkich gospodarstw domowych po raz pierwszy przekroczył 1 bilion euro. To odpowiada prawie 200 000 euro na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko w całym kraju.

Wzrost bogactwa, szczegółowo opisany w ostatnich kwartalnych rachunkach finansowych Banku Centralnego, ma miejsce pomimo paraliżujących skutków inflacji. Jest on przede wszystkim pochodną wyższych cen nieruchomości. Istotną rolę odegrały również zwiększone stopy oszczędności podczas pandemii.

Dane pokazują, że majątek netto gospodarstw domowych w Republice Irlandii wzrósł o 19,6 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. Osiągając tym samym rekordowy poziom nieco ponad 1 biliona euro. 

Dodatnie przeszacowania aktywów mieszkaniowych” stanowią dominujący czynnik wzrostu majątku netto w ostatnich kwartałach, ogłosił regulator, zauważając, że rok do roku wartość mieszkań wzrosła o 95 miliardów euro. To stanowi najwyższe roczne przeszacowania.”

Wzrost depozytów i rewaluacja w górę innych aktywów finansowych, łącznie 32 miliardy euro rok do roku, również były ważnymi źródłami wzrostu majątku netto.”

Bank Centralny ostrzegł, że wzrost majątku gospodarstw domowych nie obejmuje efektów dystrybucji majątku w całym sektorze, jednocześnie zauważając, że „podstawowe doświadczenia poszczególnych gospodarstw domowych mogą się różnić”.

Różny wpływ na bogactwo różnych grup i gospodarstw domowych miała przede wszystkim pandemia Covid-19 .

Wartość netto gospodarstwa domowego oblicza się, dodając całkowitą wartość zasobów mieszkaniowych i aktywów finansowych a odejmując dług lub zobowiązania.

Aktywa finansowe to oszczędności gotówkowe, akcje, emerytury i dodatkowy majątek, taki jak samochody czy antyki. 

Wartość netto gospodarstwa domowego uważana jest za surową miarę dobrobytu. Nie pokazuje rozkładu aktywów i pasywów gospodarstw domowych według grup dochodowych i kategorii wiekowych.

Oszczędności gospodarstw domowych zmalały

Dane Banku Centralnego pokazują, że oszczędności brutto gospodarstw domowychzmalały drugi kwartał z rzędu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku spadły o 900 mln euro do 7,2 mld euro.

jednak nadal wysokie w porównaniu z poziomami sprzed pandemii.

Regulator stwierdził, że spadek oszczędności był częściowo spowodowany spadkiem całkowitych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych w ciągu kwartału oraz wzrostem wydatków konsumpcyjnych.

To ostatnie jest spowodowane inflacją … konsumpcja końcowa po skorygowaniu o inflację spadała w ciągu kwartału”, napisano.

Oczekuje się, że gospodarstwa domowe zmniejszą oszczędności zgromadzone podczas pandemii, aby zapłacić wyższe rachunki za energię i żywność.

Dane pokazują również, że dług publiczny zmniejszył się o 10 miliardów euro w pierwszym kwartale do 239 miliardów euro.

Spadek był spowodowany zmniejszeniem zadłużenia długoterminowego i krótkoterminowego.

Zadłużenie sektora prywatnego w stosunku do dochodu narodowego lub produktu krajowego brutto spadło o 1 punkt procentowy i wyniosło 197% w pierwszym kwartale, podał Bank Centralny.

Jednak pod względem wartości nastąpił duży wzrost zadłużenia sektora prywatnego do 861 mld euro. Do czego przyczynił się wzrost zadłużenia przedsiębiorstw niefinansowych o 25 mld euro.

Podobne artykuły

[td_block_social_counter facebook="435965256939112" youtube="https://www.youtube.com/channel/UCEILEiJ8w3Hr0W2KZe9KifA/" style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Social media" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" manual_count_twitter="36" twitter="s" manual_count_youtube="25" manual_count_facebook="20459"]
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły