fbpx
12.5 C
Dún Laoghaire
sobota, 1 października, 2022

Pracodawcy planują podwyżki dla swoich pracowników

Jak podaje Irish Independent, co trzeci pracodawca podniesie pensje i planuje benefity tej jesieni.

Wielu irlandzkich  pracowników może spodziewać się podwyżki płac w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Głównie ze względu na sytuacje na rynku pracy, coraz częściej szefowie firm „przepychają się między sobą”, aby zatrzymać lub zatrudnić talenty.

Ponad jedna trzecia irlandzkich pracodawców (34 proc.), ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Hays Ireland, zamierza podnieść wynagrodzenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy. 55 % ankietowanych  twierdzi, że wynika to z rosnących kosztów życia.

Prawie połowa pracodawców (45 proc.) twierdzi, że zaproponowała podwyżkę w poprzednim kwartale. Większość jednak (55 proc.) twierdzi, że pensje w ich firmach nie zmieniły się w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Obecnie pracodawcy coraz częściej jednak oferują benefity inne niż podwyżki płac. Wszystko po to, aby zwabić i zatrzymać pracowników.

Ankieta Haysa przeprowadzona w lipcu wśród 690 szefów firm wykazała, że 16 proc. pracodawców oferuje pracownikom dostęp do doradców finansowych, 8 proc. oferuje zniżki w supermarketach, 6 proc. rozdaje bony na media, a 5 proc. pomaga w pożyczkach pracowniczych.

Dodatkowe zachęty

Wśród firm zatrudniających nowych pracowników 21 procent firm oferuje premie. Natomiast 38 procent chętniej złoży kontrofertę w celu pozyskania nowego pracownika niż sześć miesięcy temu.

Ponad jedna trzecia (36 procent) pracodawców planuje zatrudniać na w pełni zdalne posady.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy pozostaje zorientowany na kandydatów”, powiedziała dyrektor Hays Ireland Maureen Lynch.

Pomimo doniesień o potencjalnym spowolnieniu gospodarczym, kluczowe branże, w tym bankowość i finanse, technologia, budownictwo i inżynieria, nadal zatrudniają. Natomiast wielu pracodawcom trudno jest pozyskać talenty.”

Ekonomiści szacują, że w lipcu inflacja osiągnęła 9,1 proc. (9,6 proc. według zharmonizowanej miary UE) i może osiągnąć dwucyfrową wartość przed końcem roku.

Tymczasem stopa bezrobocia na irlandzkim rynku pracy pod koniec marca wyniosła 1,6 procent. Tylko o pół punktu więcej niż w poprzednim roku. Czyli wciąż znacznie poniżej europejskiej średniej, która wynosi ponad 3 procent.

error: Content is protected !!