fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Rekordowe wyniki finansowe firm naftowych

W zeszłym roku brytyjski gigant naftowy BP potroił swoje zyski do 9,3 miliarda dolarów pomimo wyjścia z rynku w Rosji.

BP jest firmą energetyczną, która odnotowała rekordowe zyski, ponieważ ceny ropy i gazu wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Brytyjski gigant powrócił do odnotowywania zysków w drugim kwartale tego roku dzięki gwałtownym wzrostom cen energii. W pierwszym kwartale firma odnotowała duże straty w związku z wyjściem z rynku w Rosji.

Zysk netto firmy to 9,3 miliarda dolarów. Jest to trzykrotny wzrost w porównaniu z tym samym trzymiesięcznym okresem ubiegłego roku. Strata w pierwszym kwartale wyniosla 20,3 mnl dolarów.

BP jest kolejna firmą energetyczną, która odnotowała rekordowe zyski, ponieważ ceny ropy i gazu wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Pięciokrotny wzrost

Shell poinformował w zeszłym tygodniu o pięciokrotnym wzroście zysku w drugim kwartale do 18 miliardów dolarów. Natomiast francuski TotalEnergies zgarnął w tym samym okresie 6 miliardów dolarów.

BP powiedział w swoim rachunku zysków i strat, że spodziewa się, że ceny ropy „pozostaną podwyższone w trzecim kwartale ze względu na trwające zakłócenia w dostawach z Rosji, zmniejszony poziom mocy produkcyjej oraz poziom zapasów znacznie poniżej średniej z pięciu lat”.

Rynek ropy na świecie

Ceny ropy spadły w Europie po zaskakująco słabych danych o produkcji w Chinach.

Uważnie obserwowany chiński wskaźnik aktywności produkcyjnej menedżerów ds. zakupów skurczył się w lipcu w wyniku słabego popytu. Na popyt wpłynęło również ponowne wprowadzonie surowych środków polityki „zero Covid” nałożonych w niektórych częściach kraju.

„Ceny ropy były pod presją po słabych danych dotyczących chińskiego przemysłu, które naprawdę pokazują ciągły wpływ blokad na gospodarkę kraju” – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny AJ Bell.

Grupa eksporterów ropy naftowej OPEC+ spotka się jutro, aby omówić kolejny wzrost wydobycia. Kilka tygodni temu, prezydent USA Joe Biden próbował przekonać Arabię Saudyjską do zwiększenia produkcji podczas kontrowersyjnej wizyty w tym kraju.

Biały Dom naciska na kartel naftowy, aby zwiększyć produkcję w celu opanowania cen, które wzrosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Jednak grupa kierowana przez Arabię Saudyjską i Rosję jak dotąd trzymała się skromnych wzrostów.

Wpływ na środowisko

Spalanie ropy naftowej wraz z innymi paliwami kopalnymi powoduje wzrost globalnych temperatur, narażając świat na poważne ryzyko kryzysu klimatycznego.

Naukowcy jasno ustalili, że emisje gazów cieplarnianych muszą zostać szybko i znacząco zredukowane, aby uniknąć katastrofy klimatycznej.

ŹródłoThe Journal