fbpx
9.8 C
Dún Laoghaire
środa, 1 lutego, 2023

Jakie zmiany wprowadzi rząd w przeszłorocznym budżecie?

W związku z trwającymi pracami nad budżetem na 2023 rok, trwają spekulacje co do zmian wprowadzonych przez rząd w celu złagodzenie skutków rosnącej inflacji.

Podwójna wypłata zasiłku na dzieci, podwyżki świadczeń socjalnych i zmiany podatków – oto czego według prasowych doniesień można się spodziewać w przyszłorocznym budżecie.

Znaczna część budżetu będzie koncentrować się na interwencjach. Mają one zostać wprowadzone jeszcze w tym roku, biorąc pod uwagę kryzys kosztów utrzymania.

Nieoficjalnie wiadomo, że planowane są  podwyżki emerytur i świadczeń socjalnych, zwolnienia z podatku dla pracowników, pomoc dla najemców, ulgi podatkowe dla wynajmujących. A także kolejny bonus na energię elektryczną oraz podwójne zasiłki socjalne przed  Bożym Narodzeniem.

Presja społeczna

Ponieważ rząd znajduje się pod coraz większą presją wprowadzenia ukierunkowanych środków, które pomogą najbardziej potrzebującym, jednym z rozważanych pomysłów jest  podwójna wypłata  miesięcznego zasiłku na dziecko.

Inne środki skierowane do rodzin to rządowy plan zmniejszenia kosztów opieki nad dziećmi. Jak donosił The Journal w kwietniu, obejmie to zwiększone wsparcie państwa i obniżenie kosztów usług.

Prawdopodobne są również zmiany w opodatkowaniu. Przy czym poważnie rozważany jest nowy 30% próg podatku dochodowego. Tánaiste Leo Varadkar powiedział w tym tygodniu, że przyniesie to korzyści około milionowi pracowników.

Według niego, stawka 30% jest jedną z wielu opcji przedstawionych w dokumentach Tax Strategy Group. Podkreślił jednak, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Zwiększenie świadczeń socjalnych

W dokumentach pojawia się również pomysł znacznego zwiększenia świadczeń socjalnych, tak aby dotrzymać kroku rosnącej inflacji.

Podczas gdy dokładna kwota podwyżki nie została jeszcze ustalona, ​​przed Bożym Narodzeniem spodziewana jest podwójna wypłata zasiłków socjalnych.

Kolejną płatnością oczekiwaną przed końcem roku jest kolejna dopłata do  energii elektrycznej, podobna do tej w kwietniu.

Spodziewane są dalsze obniżki opłat za transport publiczny.

Leo  Varadkar potwierdził, że minister finansów Paschal Donohoe pracuje również nad propozycją zwiększenia kwoty premii wolnej od podatku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownicy mogą co roku otrzymywać od pracodawcy świadczenia w wysokości 500 euro bez podatku. Kwota ta ma zostać podniesiona do 1000 euro.

Świadczenie to nie może być wypłacane w gotówce. Może natomiast mieć formę bonów lub kart, które można wykorzystać do zakupu towarów lub usług.

Źródła rządowe twierdzą, że są świadome rosnącej frustracji związanej z kryzysem mieszkaniowym, szczególnie na rynku najmu.

W związku z ulgami podatkowymi dla właścicieli, Tánaiste Varadkar powiedział w tym tygodniu, że to dobry pomysł. Uważa on jednak, że najemcy też muszą dostać coś w budżecie, chociaż nie wdawał się w szczegóły.

„Myślę, że jeśli w budżecie są jakieś znaczące ulgi podatkowe dla wynajmujących, to powinny być również dla najemców.”

„Nie byłoby w porządku powiedzieć, że zamierzamy przyznać ulgi podatkowe właścicielom. To byłoby dobrą rzeczą, ale potem powiedzieć najemcom „no cóż, nie ma w tym nic dla ciebie” nie byłoby sprawiedliwe” – powiedział.

Rząd obiecał wprowadzić podatek od wolnych nieruchomości, aby poradzić sobie z plagą pustych i opuszczonych domów rozsianych po całym kraju. Wszystko też wskazuje na to, że program Help-to-Buy zostanie ponownie rozszerzony.

Także studenci powinni spodziewać się obniżenia czesnego.

W tym miesiącu ministrowie przedstawią swoje argumenty w Departamencie Wydatków Publicznych. Nadal jednak nie zakończono negocjacji o płace publiczne, po tym jak rozmowy załamały się na początku tego roku.

 

 

 

ŹródłoTheJournal.ie