fbpx
14.2 C
Dún Laoghaire
niedziela, 28 maja, 2023

Drastyczny wzrost liczby wypowiedzeń umów najmu mieszkań

Liczba wypowiedzeń otrzymanych przez Residential Tenancies Board w pierwszym półroczu wzrosła o 58%, w porównaniu z drugim półroczem 2021 roku.

W pierwszej połowie 2022 r. otrzymano prawie 3000 wypowiedzeń. W drugim półroczu 2021 roku było ich 1800.

Według analizy RTB, większość właścicieli wycofuje się z rynku, ponieważ chcą sprzedać swoją nieruchomość.

W czasie pandemii nastąpił zauważalny spadek liczby wypowiedzeń wystawianych najemcom.

Jednak w ciągu ostatniego roku ten trend się odwrócił. Coraz więcej właścicieli decyduje się na wycofanie nieruchomości z rynku najmu.

Liczba wypowiedzeń otrzymanych przez RTB w ostatnim półroczu 2021 r. wyniosła 1845. Natomiast w pierwszym półroczu tego roku 2 913.

Dane te zostały przekazane Sinn Féin. W rezultacie partia wzywa ministra ds. mieszkalnictwa do zwołania nadzwyczajnego spotkania zainteresowanych stron i partii opozycyjnych.

Moratorium eksmisyjne

Moratorium eksmisyjne zostało zniesione w kwietniu 2021 r. Liczba wypowiedzeń w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 352, jednak w drugim kwartale, po zniesieniu moratorium, wzrosła ponad dwukrotnie do 841.

„Musimy poważnie rozważyć przywrócenie zakazu eksmisji. Należy stworzyć przyspieszony program nabywania przez samorządy nieruchomości z lokatorami. Musimy również przyjrzeć się innym środkom, takim jak możliwa reforma opodatkowanie właścicieli – powiedział pan Ó Broin.

„Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zebranie nas wokół stołu. Zróbmy to w sierpniu i ustalmy plan”.

Dyrektor generalny Threshold, organizacji zajmującej się rzecznictwem mieszkaniowym, powiedział, że właścicielom, którzy posiadają jedną lub dwie nieruchomości, należy zaoferować obniżki podatków. Przede wszystkim po to, aby zachęcić ich do zatrzymania nieruchomości.

„Widzimy, że wiele umów najmu kończy się z powodu sprzedaży i opowiadamy się za korzystniejszym traktowaniem podatkowym posiadaczy jednego lub dwóch domów. Bardzo często obserwujemy, jak ci właściciele opuszczają sektor”, powiedział John Mark McCafferty dla RTE Drivetime.

„Właściciel, który ma tylko jedną nieruchomość, którą wynajmuje, a na niej znaczną hipotekę, odczuje to.”

„Opowiadamy się za reformą podatkową, która zachęci do pozostania na rynku. Opowiadamy się za tym, aby wsparcie było to powiązane z dłuższymi umowami najmu.”

Stanowisko właścicieli

Przewodniczący Irlandzkiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości (IPOA) powiedział, że właściciele odchodzą z rynku, ponieważ „mają dość”. Po prostu doświadczają „zbyt wielu kłopotów” z papierkową robotą i ustawodawstwem.

„Reprezentuję małych właścicieli. 48% naszych członków ma od jednej do dwóch nieruchomości. Natomiast 75% z nich ma ponad 50 lat” – powiedziała Mary Conway w tym samym programie.

„Wielu z nich kupiło nieruchomość jako inwestycję na emeryturę, ponieważ pracuje na własny rachunek. Myślę, że ludzie czasami nie zdają sobie sprawy, że właściciele muszą spłacać kredyty hipoteczne tak samo jak wszyscy inni” – powiedziała.

„Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny i musisz płacić 55% podatku, zysk jest bardzo mały. Natomiast instytucjonalni właściciele, którzy przybyli tłumnie z innych krajów, w ogóle nie płacą żadnego podatku” – dodała.

„Byli w stanie pobierać dowolny czynsz, jaki chcieli”, stwierdziła Conway, dodając, że wielu właścicieli znajduje się w strefach presji czynszowej.

W oświadczeniu Departament Mieszkalnictwa poinformował, że w ramach planu Mieszkania dla wszystkich do 2030 r. zostanie dostarczonych 18 000 lokali na wynajem.

Dodał, że pojawiły się oznaki wzmożonej aktywności budowlanej, co doprowadzi do zwiększenia podaży.

Przyczyny eksmisji

Tymczasem istnieją obawy co do wpływu, jaki wzrost wypowiedzeń może mieć na liczbę bezdomnych.

Dyrektor ds. polityki i komunikacji, Simon Communities of Ireland, powiedział, że jeśli nie zostanie zrobione coś znaczącego, liczba bezdomnych wzrośnie.

Zaapelował do rządu o wprowadzenie środków w nadchodzącym budżecie. Ich celem ma być rozwiązanie problemu wysokiego poziomu pustostanów w kraju, tak aby można je było wykorzystać na mieszkania dla rodzin.

Dyrektor naczelny Instytutu Profesjonalnych Licytatorów Pat Davitt powiedział, że chciałby zobaczyć, dlaczego w tej chwili ma miejsce tak wiele eksmisji.

Powiedział, że wymagałoby to przyjrzenia się okolicznościom eksmisji i środkom, które można podjąć w celu rozwiązania problemów, których doświadczają właściciele lokali.

Rozmawiając na RTÉ’s Today z Philipem Boucher-Hayesem, pan Davitt powiedział, że chciałby, aby tego rodzaju śledztwo miało miejsce przed wprowadzeniem całkowitego zakazu eksmisji.

Powiedział, że badania przeprowadzone przez IPA wykazały, że 94% z 900 ankietowanych właścicieli powiedziało, że głównym powodem, dla którego chcą opuścić rynek najmu, jest to, że czynsze nie są wystarczająco wysokie. Dodatkowo, ze względu na prawodawstwo nie mogą on podnieść cen wynajmu do poziomu rynkowego.

ŹródłoRte.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły