fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Bezrobocie w lipcu spadło do najniższego poziomu od lat

Stopa bezrobocia w lipcu spadła do najniższego od 21 lat poziomu. Obecnie, jak podaje Central Statistics Office (Centralne Biuro Statystyczne), wynosi 4,2%.

Dane CSO pokazują, że sezonowo skorygowana liczba bezrobotnych wyniosła 113 000 w lipcu, w porównaniu z 113 900 w czerwcu. Nowe i zrewidowane dane z CSO pokazują, że stopa bezrobocia spadła do najniższego od 21 lat.

Wstępne dane pokazały, że stopa bezrobocia wahała się na poziomie sprzed pandemii Covid-19, zanim majowy odczyt został zrewidowany w dół do 4,2% z 4,7% i czerwcowy zmieniony do 4,3% z 4,8% poprzednio. Bezrobocie w lipcu ubiegłego roku wyniosło 5,8%.

CSO podało, że sezonowo skorygowana liczba bezrobotnych wyniosła w lipcu 113 tys., w porównaniu z 113,9 tys. w czerwcu. Natomiast w porównaniu do roku poprzedniego sezonowana liczba osób bez pracy spadła o 36 tys.

Dane pokazują, że sezonowo skorygowana liczba bezrobotnych mężczyzn wyniosła 58 200 w lipcu (w czerwcu 59 600). Natomiast liczba kobiet bezrobotnych w lipcu wyniosła 54 800, w porównaniu z 54 300 w poprzednim miesiącu.

Tymczasem stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrosła w lipcu do 10,9% ze zrewidowanej stopy 10,8% w czerwcu.

Spojrzenie ekonomisty

Komentując dane, Jack Kennedy, ekonomista z globalnego portalu pracy Indeed, powiedział, że pomimo presji inflacyjnej i trwającej wojny na Ukrainie oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach stopa bezrobocia będzie nadal spadać.

Kennedy zauważył, że w zeszłym miesiącu ESRI poprawiła i tak już pozytywne perspektywy zatrudnienia. Obecnie przewiduje, że stopa bezrobocia spadnie do 4% w przyszłym roku.

Ekonomista stwierdził również, że pozytywnym trendem, który może pomóc złagodzić stres na rynku pracy, jest atrakcyjność Irlandii dla pracowników z innych krajów.

„Ostatnie badania firmy Indeed wykazały, że Irlandia jest jednym z zaledwie pięciu krajów w Europie, które doświadczają „pozyskiwania mózgów”, a nie ich „drenażu”.

To oznacza, że Irlandia jest bardziej atrakcyjna dla osób poszukujących pracy, ktore przyjeżdżają. Dodatkow Irlandczycy mniej chętnie poszukują pracy za granicą.

„Atrakcyjność Irlandii dla nowo przybyłych potwierdzają dane ze spisu powszechnego, które wykazały migrację wewnętrzną netto ponad 190 000 osób w latach 2016–2022. To prawie 32 000 osób każdego roku. Wiele osób przyciągają dostępne możliwości zatrudnienia, szczególnie w obszarach wymagających wysokich kwalifikacji. Zwłaszcza w sektorach takich jak IT, finanse i usługi profesjonalne, w których poziom zatrudnienia nadal rósł nawet podczas pandemii” – dodał

ŹródłoRTE.ie

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!