fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

WHO przestrzega przed nowym wariantem Covid-19

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że w 15 krajach wykryto nowy wariant Omicron, nazywany Centaurus. Istnieje obawa, że może on napędzać kolejny wzrost epidemii Covid.

WHO poinformowała, że ta najnowsza forma wirusa, odkryta w maju, zwana również BA.2.75, jest monitorowana.

 Centaurus ma dziewięć dodatkowych mutacji w białkach kolców w porównaniu z wariantem BA.2, który spowodował wysoki poziom infekcji wiosną.

Jak dotąd nie widomo, w jakim stopniu te mutacje wpływają na przenoszenie i ciężkość choroby w porównaniu z innymi krążącymi szczepami, ogłosiła WHO.

Wśród krajów, w których wykryto nowy wariant, znajdują się Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Niemcy i Kanada. Są to popularne,  letnie cele podróży dla osób z Irlandii.

Pojawia się więcej oznak, że letnia fala napędzana przez warianty BA.5 i BA.4 w Irlandii słabnie.Wczoraj rano w szpitalu było 782 pacjentów z Covid-19, co stanowi spadek o 33 osoby w porównaniu z poprzednim dniem.

Spośród nich 41 chorych było na oddziale intensywnej terapii, w porównaniu z 35 osobami we wtorek.

Wskaźnik dodatniego wyniku dla osób kwalifikujących się do testów PCR wyniósł wczoraj 27,3 %, przy średniej siedmiodniowej wynoszącej 29,9 %.

Jest to spadek w porównaniu z  35,11 % w zeszłą środę, przy średniej tygodniowej wynoszącej 38,1 %.

Minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że kraj szykuje się na „burzę” Covid-19 i epidemię grypy tej zimy.

Grypa już powoduje spustoszenie w Australii.

Istnieje obawa, że  Irlandia i reszta Europy ucierpią z powodu tych samych epidemii, wraz ze wzrostem chorób układu oddechowego, które mogą osłabić służbę zdrowia.

Przyglądamy się szczepionkom, przyglądamy się reżimom testowym” – powiedział minister. „Przyglądamy się metodom nadzoru nad Covidem. Zajmujemy się wentylacją i filtracją. Przyglądamy się protokołom szybkiej eskalacji”.

Powiedział również, że odbył wstępne rozmowy na temat planu na jesień i zimę z p.o. głównego lekarza, dr Bredą Smyth.

Kolejne  dawki szczepionek przypominających  w przypadku niektórych grup, takich jak osoby starsze i  z bardzo obniżoną odpornością, zostaną  podane wraz ze szczepionką przeciw grypie, prawdopodobnie wcześniej niż zwykle – w okolicach września.

Wiele będzie zależeć od wczesnego przybycia dostaw szczepionek przeciw grypie, ale biorąc pod uwagę doświadczenia Australii, w której wirus rozprzestrzeniał się w maju, nacisk zostanie położony na zaszczepienie w pierwszej kolejności osób najbardziej podatnych.

Poważne epidemie mogą zwiększyć absencję w pracy i stanowić kolejną przeszkodę w dążeniu do skrócenia list oczekujących w szpitalach.

Minister Donnelly, przemawiając w szpitalu St Vincent’s w Dublinie, przedstawił raport Sláintecare na temat programów pilotażowych testujących sposoby leczenia  przy jednoczesnym odciążeniu szpitali.

Jeden dotyczył opieki nad pacjentami z bólami głowy i był testowany w trzech ośrodkach. Obejmowało to HSE, lekarzy pierwszego kontaktu, Irlandzkie Stowarzyszenie Migreny oraz apteki.

Opracowano dzięki temu nowe wytyczne dotyczące leczenia bólów głowy. Wyszkolone pielęgniarki przepisują teraz leki, w współpracy z neurologami posiadającymi doświadczenie w tego typu bólach.

Oznacza to spadek skierowań do oddziałów ambulatoryjnych i zmniejszenie o 23 % list oczekujących na pomoc.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!