fbpx
19.1 C
Dún Laoghaire
czwartek, 18 sierpnia, 2022

Irlandzki paszport szósty na liście „najcenniejszych”na świecie

 

Henley Passport Index ocenia paszporty w zależności od liczby miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą dotrzeć bez aplikowania o wizy.
Indeks, oparty jest na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (Iata).

Irlandzki paszport spadł o jedno miejsce, jest obecnie na szóstej pozycji. 

Przez ostatnie siedem lat paszport irlandzki wahał się między piątym a szóstym miejscem.

Natomiast w latach 2006-2009 zajmował wysokie, drugie miejsce.

Tegoroczny indeks wskazuje, że irlandzki paszport uprawnia posiadaczy do bezwizowego przekroczenia granicy 187 miejsc docelowych.

Pierwsze miejsce zajmuje paszport japoński. Z rekordowym wynikiem 193 punktów w zakresie ruchu bezwizowego lub wizowego w momencie przyjazdu. Natomiast Singapur i Korea Południowa znajdują się na wspólnym drugim miejscu z wynikiem 192.

Jednak międzynarodowy popyt na pasażerów w regionie Azji i Pacyfiku osiągnął tylko 17 procent poziomów sprzed Covid, według najnowszych statystyk Iata. Przez większość ostatnich dwóch lat utrzymywał się poniżej 10 procent.

Liczba ta pozostaje daleko w tyle za globalnym trendem, w którym rynki w Europie i Ameryce Północnej powróciły do około 60 procent poziomu mobilności podróżnych sprzed kryzysu.

Główny ekonomista Iata, Marie Owens Thomsen, powiedziała, że liczba pasażerów powinna osiągnąć 83 procent poziomu sprzed pandemii w 2022 roku.

Do przyszłego roku na wielu rynkach ruch powinien osiągnąć lub przekroczyć poziomy sprzed pandemii, podczas gdy spodziewamy się, że tak będzie w przypadku całej branży w 2024 r.” – powiedziała.

Kraje członkowskie UE dominują w pozostałych 10 najwyższych miejscach w indeksie. Niemcy i Hiszpania znajdują się na wspólnym trzecim miejscu z bezwizowym dostępem do 190 miejsc.

Finlandia, Włochy i Luksemburg plasują się tuż za nimi, zajmując czwarte miejsce ze 189 miejscami docelowymi.

Dania, Holandia i Szwecja zajmują piąte miejsce, a posiadacze ich paszportów mogą podróżować do 188 miejsc na całym świecie bez wizy.

Wielka Brytania spadła o jedno miejsce i jest wraz z Irlandią na szóstym miejscu, podczas gdy Stany Zjednoczone są na siódmym miejscu.

Afganistan pozostaje na dole indeksu, a jego obywatele mają bezwizowy dostęp tylko do 27 miejsc na całym świecie.

Henley skomentował, że najbardziej wpływowe paszporty „prawie wróciły” do poziomu sprzed pandemii pod względem dostępu.

W komentarzu stwierdza się, że posiadacze paszportów w Wielkiej Brytanii i USA mają teraz nieograniczony dostęp do 158 miejsc na całym świecie, w przeciwieństwie do odpowiednio 74 i 56 miejsc w szczytowym momencie pandemii w 2020 roku. Japońscy posiadacze paszportów mają nieograniczony dostęp do 161 miejsc docelowych, w porównaniu do zaledwie 76 w 2020 roku.

Indyjscy posiadacze paszportów mają teraz mniej więcej taką samą swobodę podróżowania, jak przed pandemią. Mają nieograniczony dostęp do 57 miejsc na całym świecie w porównaniu do zaledwie 23 miejsc w 2020 roku.

Podobnie, chociaż ograniczeni do zaledwie 46 miejsc docelowych na szczycie fali Omicron w 2021 r., posiadacze paszportów z RPA mają teraz nieograniczony dostęp do 95 miejsc na całym świecie, co jest bliskie ich wynikowi paszportowemu sprzed pandemii wynoszącemu 105.

Rosyjscy posiadacze paszportów są bardziej niż kiedykolwiek odcięci od reszty świata, ponieważ sankcje, zakazy podróży i zamknięcia przestrzeni powietrznej ograniczają obywatelom Rosji dostęp do wszystkich miejsc poza kilkoma miejscami w Azji i na Bliskim Wschodzie. Paszport rosyjski znajduje się obecnie na 50. miejscu w indeksie, z wynikiem 119.

Jednak z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej w państwach członkowskich UE, Australii, Kanadzie, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii obywatele Rosji nie mogą podróżować po większości krajów rozwiniętych.

Ukraiński paszport zajmuje obecnie 35. miejsce w indeksie, a jego posiadacze mogą uzyskać dostęp do 144 miejsc na całym świecie bez konieczności wcześniejszej wizy.

Ukraińcom wysiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji przyznano prawo do życia i pracy w UE na okres do trzech lat. Ma to miejsce w ramach planu awaryjnego w odpowiedzi na największy kryzys uchodźczy w Europie w tym stuleciu.

Podobne artykuły

Social media

20,459FaniLubię
36ObserwującyObserwuj
25SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -spot_img

Ostatnie artykuły

error: Content is protected !!